خانه / کلینیک غذا / بشقاب سبز / خواص آووکادو و تاثیرات معجزه آسای آن
خواص آووکادو

خواص آووکادو و تاثیرات معجزه آسای آن

خواص آووکادو و فواید آن به قدری زیاد‌ند که شاید نتوان همه آن ها را برشمرد. اما بی شک خواندن این مطلب  این میوه خوشمزه را در لیست خرید شما قرار خواهد داد.

آووکادو یا گلابی تمساح، گیاهی است استوایی که حتما همه شما تا کنون نام آن را شنیده اید. این گیاه بومی که در مناطق گرم و استوایی ‌می‌روید، دارای میوه ای سبز رنگ با هسته درشت است که در چند سال اخیر در کشور ما نیز رواج پیدا کرده است. میوه مغذی آووکادو با کاربردهای مختلفی که دارد امروزه در انواع غذاها، سس‌‌ها‌، اسموتی‌‌ها‌، بستنی ها و حتی در انواع مختلف فرنی‌‌ هم استفاده ‌می‌شود.

علاوه بر تنوع غذاهای قابل تهیه با آووکادو، این میوه خوش طعم لبریز از خواص مغذی نیز است. البته علایق شخصی هر فرد در استفاده از چاشنی‌‌ها‌ی مختلف واضح است. اما از این میان چاشنی‌‌ها‌ی ساده بسیاری وجود دارند که از آووکادو تهیه ‌می‌شوند و علاوه بر فواید زیاد، مورد علاقه بسیاری از افراد نیز قرار دارند. در این مطلب از بخش بشقاب سبز در مجله فیدیلیو سعی کردیم به خواص آووکادو، این میوه مغذی حامل ویتامین‌‌ها‌ی سلامتی و چگونگی استفاده از آن در غذاهای مختلف بپردازیم. امیدوارم برای شما نیز مفید واقع شود.

درخت آووکادو

تاریخچه آووکادو

منشا اصلی گیاه آووکادو در آمریکای مرکزی و مکزیک قرار دارد. این نوشداروی سلامتی که در حدود ۱۰ هزار سال قدمت دارد، عضوی از خانواده گیاهان گل دار است و دارای میوه‌‌ها‌ی بزرگ با دانه‌‌ها‌یی ریز ‌می‌باشد. این گیاه، گل‌‌ها‌ی ناپیدای ریزی به رنگ زرد مایل به سبز و عرض ۵ تا ۱۰ میلیمتر دارد و میوه گلابی شکل آن از نظر گیاه‌شناسی یک سته یا شفت است که ۷ تا ۱۰ سانتی‌متر طول دارد. این گیاه بو‌می‌که رشد بسیار سریعی نیز دارد اغلب تا ۲۰ متر رشد ‌می‌کند و دارای برگ‌‌ها‌ی سبز با طول ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر است.

در هنگام خرید بهتر است توجه داشته باشید و آووکادوهای رسیده ضربه ندیده را بردارید. زمانی که آووکادو از درخت چیده ‌می‌شود، پوسته بی عیب و ضربه ندیده آن سبب جلوگیری از نفوذ هوا به داخل میوه و جلوگیری از تغییر رنگ و فساد آن ‌می‌شود. برای رسیدن آووکادوهای کال، آن‌‌ها‌ را در محلی خارج از یخچال قرار دهید تا رنگ زیر و روی آن کمی ‌روشن شود. قرار دادن آووکادو در یخچال سبب کند شدن پروسه رسیدن میوه ‌می‌شود.

خواص آووکادو

خواص آووکادو در سلامتی جسم

آووکادو دارای بیش از ۲۰ نوع از ویتامین‌‌ها‌ و مینرال‌‌ها‌ی مختلف از جمله پتاسیم، ویتامین E، ویتامین C، ویتامین‌‌ها‌ی گروه B و فولیک اسید است. این ویتامین‌‌ها‌ منابع غنی برای سلامتی قلب و چربی‌‌ها‌ی غیر اشباع ضروری هستند. هر ۳۰ گرم از این میوه مفید دارای ۵۰ کالری انرژی است. مقدار بالای انرژی در این میوه مقوی سبب ‌می‌شود که با مصرف مقدار کمی ‌از آن حس سیری و اشباع بودن به شما دست بدهد و در نتیجه سبب تنظیم قند خون، تعادل هورمون‌‌ها‌ و جذب ویتامین‌‌ها‌ی محلول در چربی‌‌ها‌ ‌می‌شود.

علاوه بر چربی‌‌ها‌ی غیر اشباع  موجود در آووکادو، این میوه مقوی شامل فیتوسترول یا همان کلسترول گیاهی است که برای جذب شدن در خون با کلسترول‌‌ها‌ به رقابت ‌می‌پردازند و سبب کاهش کلسترول موجود در خون ‌می‌شوند. به علاوه  تحقیقات جدید حاکی از آن است که این میوه خوشمزه نشانه‌‌ها‌ی التهاباتی که منجر به بیماری‌‌ها‌ی قلبی می‌شوند را نیز کم می‌کند. از ترکیبات مفید دیگر آووکادو گلوتاتیون‌‌ها‌ هستند که به عنوان آنتی اکسیدان در برابر سرطان عمل ‌می‌کنند. همچنین لوتئین موجود در آن در جهت سلامت دید مطلوب اثر شگفت‌آوری ‌دارد.

خواص آووکادو و تخم مرغ

راه‌‌ها‌یی خوشمزه برای استفاده از خواص آووکادو در غذاها

استفاده از خواص آووکادو در غذاهای مختلف ترکیبی کره ای ‌‌به وجود می‌آورد که با اکثر غذاها هم خوانی دارد. از این میوه خوش طعم در انواع دسرها، غذاهای اصلی و پیش غذاها ‌‌می‌توان بهره برد. تقریبا هیچ غذایی وجود ندارد که نتوان از آووکادو در آن بهره جست.

به عنوان مثال ‌‌می‌توان از آن به جای کره در طبخ انواع غذاها مانند نان موزی استفاده کرد. استفاده از این میوه بدون کلسترول در غذاها علاوه بر خوش طعم کردن آن‌‌ها‌ از بسیاری بیماری‌‌ها‌ی قلبی و ایجاد چربی‌‌ها‌ی اشباع شده در بدن جلوگیری ‌‌می‌کند. همچنین برای کم کردن کالری مایونز ‌‌می‌توانید نیمی از آن را با آووکادو جایگزین کنید. آووکادو همچنین برای سلامت رگ‌‌ها و عروق‌ بسیار مفید است. صبحانه روزانه خود را با تست تخم مرغ و آووکادو جایگزین کنید و از این وعده مغذی لذت ببرید. حتی می‌توانید برای داشتن یک صبحانه سریع و راحت از تخم مرغ عسلی، کلم و سالسا روی تست آووکادو استفاده کنید.

خواص آووکادو و غذاها

جمع بندی کلی

آووکادو منبع غنی از ویتامین‌‌ها‌، مینرال‌‌ها،‌ چربی‌‌ها‌ی مفید و فیبر است. این میوه چرب اثر مفیدی بر سلامت رگ‌‌ها‌ و عروق دارد و ‌‌می‌تواند در جهت اغنای بیشتر و کاهش حساسیت اثرات شگفت آوری داشته باشد. کاربردهای مختلف آووکادو در آشپزخانه بسیار است. این میوه با حالت نرم و خامه ای خود در دستور تهیه بسیاری از غذاها استفاده ‌‌می‌شود. اگر تا کنون از خواص آووکادو در غذاهای خود استفاده نکرده اید، بد نیست تجدید نظری در مخلفات وعده‌‌ها‌ی غذایی خود داشته باشید تا از خواص معجزه آسای این میوه چند کاربردی هم استفاده کنید.

درباره آوا رفیع‌ زاده

بر خلاف تصور عامه مردم مهندسان معمار فقط با آهن و خاک و آب در ارتباط نیستند. من یک معمار خانه دار هستم. در کنار وظایف کاری و به قول همه تیرآهن و سنگ و ستون، عاشق آشپزی و مسافرت و آشنایی با غذاها و فرهنگ و رسوم مختلف دیگر کشورها هستم و دوست دارم این تجربه های قشنگ رو با همه قسمت کنم. امیدوارم شما هم مثل من لذت ببرید.