خانه / کلینیک غذا / بشقاب سبز / 5 ماده غذایی که نباید در سالاد بریزید
سالاد

5 ماده غذایی که نباید در سالاد بریزید

در رستوران در قسمت سالاربار نشسته‌اید یک بشقاب زیبا پر از سبزیجات جلوی تان قرار دارد و می‌خواهید یک وعده غذای سالم بخورید. بسیاری از افراد تصور می‌کنند همین که بشقابی پر از انواع سبزیجات در مقابل آن‌ها قرار دارد یعنی غذای کاملا سالمی‌ بوده و می‌توانند هر آنچه را که دوست دارند به آن اضافه کنند. اما اینطور نیست و باید در انتخاب مواد افزودنی به سالاد خود نیز دقت داشته باشید.

در این مطلب از مجله فیدیلیو به 5 مواد غذایی اشاره می‌شود که بهتر است از افزودن آن‌ها به سالاد خود اجتناب کنید.

بعدی قبلی

کروتن (نان خشک و برشته مکعب شکل)

ممکن است نان‌های خشک و برشته در ظاهر به سبب کوچک بودن کم اهمیت به نظر آیند اما عمدتا با رنگ‌های مصنوعی خوراکی درست شده‌اند. بیشتر کروتن‌هایی که در رستوران‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند از حبوبات بازیافت شده درست شده‌اند.

در نتیجه همه ویتامین‌ها و پروتئین‌های آن‌ها خارج شده و از بین رفته است. اضافه کردن کروتن یعنی اضافه کردن کالری بدون اینکه حاوی هرگونه مواد و ویتامین مغذی باشد. پس اگر می‌توانید نان گندم کامل جایگزین آن کنید.

سالاد

گوجه‌های خشک شده در آفتاب

باور عمومی بر این است که گوجه خشک شده با گوجه تازه برابری می‌کند. اما در واقع آنچه دارید به سالاد اضافه می‌کنید مقداری سدیم است.

حتی نصف پیمانه آن هم 500 میلی گرم سدیم دارد؛ پس به جای آن از گوجه تاره استفاده کنید!

آجیل شیرین شده در سالاد

آجیل شیرین معمولا به همراه چغندر و یا پنیر روی سالاد ریخته می‌شود و بسیار خوشمزه هستند. چون در شکر خالص غلتانده شده اند.

آجیل شیرین سرشار از چربی، سدیم، طعم و رنگ‌های مصنوعی هستند. پس به جای آن از آجیل طبیعی مثل walnut یا مغز بادام استفاده کنید که هم چربی شان طبیعی است و هم مدت  بیشتری احساس سیر بودن را در شما حفظ می‌کند.

نان ذرت مکزیکی یا نودل

نان ذرت مکزیکی (تورتیلا) طرفداران بسیاری دارد و به سالاد طعم کرانچی لذیذی می‌دهد ولی سرشار از کالری، سدیم و چربی اشباع نشده هستند چون در روغن سرخ می‌شوند.

به جای ان از فلفل دلمه‌ای یا هویج استفاده کنید که هیچ چربی و کالری اضافی ندارد و در ضمن طعم مطلوبی نیز دارند.

پنیر رنده شده

پاشیدن کمی ‌پنیر ضرری ندارد اما بیشتر مردم به اندازه نصف پیمانه پنیر در سالاد می‌ریزند که می‌تواند حجم زیادی کالری به غذا اضافه کند. جالب است بدانید چربی و کالری یک پیمانه پنیر چدار بیشتر از یک وعده مکدونالد است! پس اگر می‌خواهید پنیر بخورید کم چرب انتخاب کنید و حجم آن را نسبت به سایز شکم تان کم کنید.

بعدی قبلی

 

 

 

درباره الناز طالب زاده

سال هاست که در زمینه ترجمه برای روزنامه ها و نشریات و سایت های اینترنتی فعالیت دارم. این بار در حال کسب تجربه در بین محتواهای خوشمزه هستم. غذا خوردن و حتی در موردش صحبت کردن یکی از لذت هاست. خوشحالم بواسطه مطالبی که در این زمینه براتون ترجمه می کنم با هم در این لذت ها همراه هستیم.