خانه / کلینیک غذا / بشقاب سبز / پرورش گیاهان تازه خوراکی در منزل

پرورش گیاهان تازه خوراکی در منزل

پرورش سبزیجات تازه در منزل امروزه به یکی از رویاهای اغلب افراد تبدیل شده است. با افزوده شدن هر روزه جمعیت کره زمین فضای خصوصی هر نفر به شدت رو به کاهش است به گونه ای که مدام در حال مشاهده کوچک تر شدن خانه‌ها به خصوص در شهرهای بزرگ و پایتخت‌ها هستیم.

این کوچک شدن فضاها و زندگی‌های آپارتمان نشینی علاوه بر این که آزادی‌های فردی بسیاری از ما را محدود کرده اند، خیلی از لذت‌های اصلی در زندگی را هم از یاد ما برده اند. یکی از این خوشی‌هایی که امروزه احتمالا کم تر به یاد آن می‌افتیم پرورش گل و گیاهان خانگی است که احتمالا نسل فرزندان ما اصلا خاطره ای از آن به یاد نخواهند داشت. پرورش گل و گیاهان خانگی در قدیم الایام علاوه بر این که برخی از مواد خوراکی مورد نیاز اهالی منزل را تامین می‌کرد در جهت آرامش بخشیدن و تمدد اعصاب نیز قدم بزرگی بر می‌داشت که متاسفانه امروز از آن بی بهره ایم.

اما با همه این تفاسیر هنوز راه‌هایی برای یادآوری خاطرات گذشته وجود دارند. در این مطلب از مجله فیدیلیو در بخش بشقاب سبز سعی کردیم شما را با پرورش سبزیجات تازه ای که می‌توانید به راحتی در آپارتمان‌های کوچک خود نیز پرورش دهید آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

پرورش سبزیجات تازه در خانه

سبزی خوردن

اگر شما هم از علاقمندان به مصرف سبزیجات تازه در وعده‌های غذیی خود هستید برایتان اخبار خوبی دارم. اکثر گیاهان موجود در سبزی خوردن مانند ریحان، تره، شاهی، جعفری و … را می‌توان در هر فصلی در منزل پرورش داد. برای این منظور کافیست بذر سبزی مورد نظر خود را تهیه کنید و در یک گلدان کوچک بکارید.

با آب دادن به موقع بذرها و تنظیم دمای مناسب آن‌ها ظرف چند روز سبزیجات تازه خود را در اختیار خواهید داشت که می‌توانید از ارگانیک و سالم بودنشان یقین حاصل کنید و با خیال راحت نوش جان کنید. البته لازم به ذکر است هر یک از انواع مختلف سبزیجات فوت و فن خاص خود از جمله دمای مناسب، فاصله مناسب میان بذرها و میزان آبیاری متفاوتی دارند که باید قبل از کاشتن بذرها اطلاعات کافی در مورد نحوه پرورش آن‌ها حاصل کنید. اما در نهایت وقتی گیاهان پرورش داده شده با دستان خود را مصرف کنید لذت وصف ناشدنی آن را به اندازه کافی حس خواهید کرد.

پرورش سبزیجات تازه سالادی

پرورش سبزیجات تازه و گیاهان سالادی

سبزیجات سالادی از جمله گیاهانی هستند که تنها با داشتن یک تراس یا بالکن کوچک می‌توانید به آسانی در منزل خود پرورش دهید. برای پرورش سبزیجات تازه و سالادی فقط کافیست گلدان خود را در لبه تراس نورگیر خود قرار دهید تا شاهد رشد این سبزیجات سالادی مغذی باشید. پس از این که گیاهان شما به اندازه کافی رشد کردند آن‌ها را بچینید و یک سالاد خوشمزه درست کنید و با آرامش خاطر میل کنید.

پرورش سبزیجات تازه- پیازچه

گیاهان پیازی شکل مانند پیازچه

اگر پیازچه‌هایی که در خرید قبلی خود تهیه کرده اید در حال خراب شدن هستند لازم نیست نگران شوید. کافیست برگ‌های رویی آن را دور بریزید و قسمت سفید میانی را به همراه پوسته دورش نگه دارید. حالا یک لیوان را تا نصفه از آب پرکنید و پیازچه‌ها را درون آن قرار دهید و منتظر جوانه زدن آن‌ها شوید. فقط فراموش نکنید که آب لیوان را هر روز عوض کنید تا از گندیده شدن آب و خراب شدن پیازچه‌ها جلوگیری کنید. پس از گذشت ۷ تا ۱۰ روز جوانه‌های تازه مشاهده می‌شوند و ریشه‌های هوایی گیاه دو برابر خواهند شد. پس از این که شاهد جوانه زدن گیاه شدید آن را به گلدان یا باغچه منتقل کنید تا به اندازه کافی رشد کند. سپس می‌توانید آن‌ها را بچینید و نوش جان کنید.

پرورش سبزیجات تازه

پرورش سبزیجات تازه و گیاهان معطر

اگر شما هم علاقه به آشپزی و خلق طعم‌های جدید داشته باشید باید به خوبی بدانید که گیاهان معطر تازه چه معجزه ای در خلق طعم‌های جدید برای غذاهای شما دارند. اما زمان‌هایی که به مقدار اندکی از این گیاهان نیاز دارید و باید مابقی گیاهان خریداری شده خود را دور بریزید احتمالا احساس خوبی نخواهید داشت.

خبر خوب این که شما به راحتی می‌توانید با کاشتن گیاهان معطر در یک گلدان کوچک کنار پنجره آشپزخانه خود علاوه بر این که آن‌ها را همیشه در دسترس خود خواهید داشت از عطر دلنشینشان در فضای آشپزخانه خود نیز بهره ببرید. به علاوه دیگر لازم نیست نگران هدر رفتن مازاد آن‌ها هنگام خرید باشید. مضاف بر این که در پول و وقت خود هم صرفه جویی می‌کنید.

پرورش سبزیجات تازه- کیت قارچ

قارچ‌ها

یکی دیگر از گیاهان مفید که می‌توانید به آسانی در منزل خود پرورش دهید انواع قارچ‌ها هستند. احتمالا با این خبر شگفت زده شدید. درست است که تا کنون پرورش قارچ یکی از دشوارترین گیاهان پرورشی در دنیا محسوب می‌شد اما با پیشرفت روش‌های نوین کشاورزی به یکی از ساده ترین گیاهان قابل پرورش در دنیا تبدیل شده است. فقط کافیست یکی از کیت‌های مخصوص پرورش قارچ را تهیه کنید و به راحتی قارچ مورد نیاز خود را در خانه پرورش دهید.

این کیت‌ها در واقع جعبه‌های آماده کوچکی هستند که با توجه به طراحی خاص خود به خوبی رطوبت و دمای مورد نیاز برای پرورش قارچ را تامین می‌کنند. پس از گذشتن از مرحله اول و جوانه زدن قارچ‌ها کافیست درب جعبه را باز کنید و آن را در کنار پنجره نورگیر منزل قرار دهید تا قارچ‌ها به اندازه کافی رشد کنند.

با این کار علاوه بر این که گیاه مورد نظر خود را به صورت ارگانیک و سالم پرورش می‌دهید از پرورش قارچ‌ها با تغذیه نور طبیعی آفتاب هم اطمینان حاصل می‌کنید. همان گونه که می‌دانید قارچ نقش مهمی‌ را در تامین ویتامین D مورد نیاز افراد گیاه خوار که از مصرف پروتئین اجتناب می‌کنند بازی می‌کند.

از طرفی بسیاری از کارخانه‌های پرورش قارچ برای سرعت بخشیدن به پروسه پرورش قارچ آن‌ها را توسط منابع نوری مصنوعی پرورش می‌دهند. همان طور که می‌دانیم قارچ‌های پرورش یافته با نور مصنوعی ویتامین D مورد نیاز افراد گیاه خوار را به خوبی تامین نمی‌کنند. به علاوه تشخیص این که قارچ‌ها واقعا با نور آفتاب تغذیه شده اند یا نور مصنوعی برای افراد عادی کمی‌ دشوار به نظر می‌رسد. در نتیجه پرورش این گیاه مغذی در منزل این اطمینان را به شما می‌دهد که قارچ‌های سالم و حاوی ویتامین D فراوان مصرف می‌کنید.

درباره آوا رفیع‌ زاده

بر خلاف تصور عامه مردم مهندسان معمار فقط با آهن و خاک و آب در ارتباط نیستند. من یک معمار خانه دار هستم. در کنار وظایف کاری و به قول همه تیرآهن و سنگ و ستون، عاشق آشپزی و مسافرت و آشنایی با غذاها و فرهنگ و رسوم مختلف دیگر کشورها هستم و دوست دارم این تجربه های قشنگ رو با همه قسمت کنم. امیدوارم شما هم مثل من لذت ببرید.