خانه / کلینیک غذا / زندگی سالم / جدال با اضافه وزن
رژیم غذایی و اضافه وزن

جدال با اضافه وزن

اضافه وزن و چاقی امروزه یکی از معضلات اساسی افراد در اغلب جوامع به شمار می‌رود. آیا می‌دانستید تنها ۲% از کل جمعیت جهان به رژیم غذایی خود پای بند می‌مانند؟ با وجود نقش پر رنگی که اضافه وزن و رژیم‌های لاغری در زندگی انسان‌ها دارند، اما بسیاری از افراد بارها و بارها در میانه راه از هدف خود ناامید می‌شوند و رژیم غذایی خود را رها می‌کنند. به همین سبب  ادامه این مطلب از زندگی سالم در مجله فیدیلیو را به راه‌هایی برای پای بندی بیشتر شما به رژیم غذایی اختصاص داده ایم. با ما همراه باشید.

اضافه وزن و واقع بینی

بهترین راه برای برآورده شدن خواستگاه‌های شما این است که خواسته‌هایتان را  قابل دسترس کنید. مشکل بسیاری از افراد جامعه جاه طلبی بیش از حد در خواسته‌هایشان و متعاقبا سخت شدن چالش برخورد با آن‌ها است. به عنوان مثال تصمیم به حذف مصرف غذای مورد علاقه تان همین حالا شما را به سراشیبی سقوط می‌کشاند. بهتر است خواسته‌هایمان را کوچک تر کنیم تا دست یابی به آن‌ها برایمان ساده تر شود. یادمان باشد سنگ درشت نشانه نزدن است.

سعی کنیم به جای خواسته‌های بزرگ و غیر قابل دسترس برای خودمان اهداف کوچک و قابل باور تعیین کنیم. به عنوان مثال می‌توانیم هدف خود را در کم تر مصرف کردن غذای مورد علاقه مان به نسبت حالا متمرکز کنیم. لازم نیست حتما اهداف بزرگ برای خود قرار دهیم . در واقع مشخص کردن اهداف کوچک کلید موفقیت شما در یک سال آینده خواهد بود که امید را در شما تقویت و ادامه راه را برایتان هموار می‌سازد.

جدال با اضافه وزن

جدال با اضافه وزن 

باید بدانید شما در این راه تنها نیستید. چه بسا افرادی که مانند شما درصدد کم کردن وزن و یا آموزش سالم خوردن هستند. بهتر است در این راه برای خود همراهانی برگزینید. به این صورت می‌توانید اهداف خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارید و نتایج آن را به صورت هفتگی یا روزانه از یکدیگر بگیرید. به یکدیگر گزارش کار خود را در هفته ای که گذشت بدهید و از راه کارهای همدیگر بهره ببرید. حتی می‌توانید برای این منظور ملاقات‌های ماهیانه با یکدیگر داشته باشید تا از روند کاری یکدیگر و نتایج آن مطلع شوید.

فاصله زمانی یک ماه تا ۵ هفته ای پس از شروع رژیم عموما زمانی است که اکثر افراد دچار نا امیدی می‌شوند و از هدف خود باز می‌مانند. وجود یک همراه و دوست خوب می‌تواند امید شما را در این راه افزایش دهد و مانع از شکست شما شود. به این گونه احساس قدرت و غرور بیشتری از نتایج خود پیدا خواهید کرد و ادامه راه برایتان ساده تر می‌شود.

پای بندی به اهداف

در هر رژیم غذایی دوره‌هایی به نام سکون وجود دارد که پس از یک دوره کاهش وزن طولانی، رشد پروسه متوقف می‌شود. اگرچه این دوره‌ها اغلب کوتاه مدت هستند اما بسیاری از افراد در این دوران از اهداف خود ناامید می‌شوند و دست از رژیم خود می‌کشند. به خودتان اجازه مایوس شدن ندهید. در عوض سعی کنید شروع دوباره ای داشته باشید. ۲۴ ساعت به خودتان استراحت بدهید و هرکاری که دوست دارید در این ۲۴ ساعت انجام دهید. هر روز تلاشتان را بیشتر و بیشتر کنید و روزانه حداقل یک کار مفید برای خودتان یا دیگران انجام دهید.

فراموش نکنید در این راه باید سماجت به خرج دهید و صبور باشید. در نهایت باید بدانید رسیدن به هر هدفی نیازمند تغییرات است و ایجاد تغییر در زندگی برای همه افراد مشکل است. تغییر در زندگی می‌تواند احساسات شما را تحریک و یا ایجاد استرس کند. و این استرس می‌تواند شما را از ادامه راه باز دارد. بنابراین سعی کنید به جای عقب نشینی از مواضع خود در اولین مرحله این جدال راه خود را آهسته اما پیوسته ادامه دهید. شک نداشته باشید به هدف خود می‌رسید.

درباره آوا رفیع‌ زاده

بر خلاف تصور عامه مردم مهندسان معمار فقط با آهن و خاک و آب در ارتباط نیستند. من یک معمار خانه دار هستم. در کنار وظایف کاری و به قول همه تیرآهن و سنگ و ستون، عاشق آشپزی و مسافرت و آشنایی با غذاها و فرهنگ و رسوم مختلف دیگر کشورها هستم و دوست دارم این تجربه های قشنگ رو با همه قسمت کنم. امیدوارم شما هم مثل من لذت ببرید.