خانه / دنیای غذا و نوشیدنی / 5 راه برای بازیابی انرژی بدن
بازیابی انرژی

5 راه برای بازیابی انرژی بدن

همه ما در طول روز آنقدر درگیر کارها و مسئولیت‌هایمان می‌شویم که متوجه انرژی از دست رفته بدنمان نیستیم. انرژی که گاهی در نیمروز کم می‌آید و دنبال راه‌هایی برای جبران آن می‌گردیم. چرا که اگر جبران نشود خیلی از کارهایمان را نمی‌رسیم انجام دهیم و هر روز بیشتر از روز‌های قبل کار عقب افتاده خواهم داشت.

در این مطلب از مجله فیدیلیو راه‌هایی برای بازیابی انرژی بدن آورده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

بعدی قبلی

بازیابی انرژی

بازیابی انرژی با چرت کوتاه روزانه 

میزان روزانه هورمون کرتیزول با ریتمی قابل پیش بینی بالا و پایین می شود. این امر باعث بالا و پایین شدن سطح انرژی بدن شما می شود که کاملا طبیعی است. اما برای تحت کنترل داشتن آن بهتر است  اگر می توانید یک چرت کوتاه 5الی 10 دقیقه ای در بعد از ظهر و قبل از غروب بزنید. این چرت با اینکه کوتاه است اما باعث می‌شود برای ادامه روز انرژی کافی داشته باشید و به کارهایتان برسید.

 برای کم‌خوابی راه‌حل پیدا کنید

کم خوابی مزمن باعث بهم خوردن برنامه ها و کسل شدنتان می‌شود. به طور کلی کم خوابی باعث بی‌حالی و ناتوانی در انجام کار‌ها می‌شود. میانگین ساعت خوابی که در هفته باید داشته باشید 50 ساعت است. سعی کنید برای خواب برنامه‌ریزی داشته باشید تا این میانگین از میزان استاندارد کمتر نشود.

یک راه‌حل هم این است که به جای انتخاب یک نوشابه برای عصرانه، سعی کنید شکلات، قهوه و یا چای بدون شکر بخورید تا بخشی از کافئین بدنتان از این راه جبران شود. این کار در بازیابی انرژی به بدنتان بسیار تاثیر دارد.

بازیابی انرژی

نهار شما بیانگر قند خون شماست

مصرف زیاد از حد کربوهیدرات  شکر باعث بهم ریختن میزان قند خون می شود و این امر باعث ترشح انسولین اضافه در بدن می شود. تولید انسولین اضافی هم قند خون را پایین می آورد. وقتی قند خون پایین باشد، حالت کسالت و گرسنگی به ما دست می‌دهد.

بنابراین خیلی مهم است که به جای خوردن تنقلات، در وعده صبحانه و نهار وعده غذایی کامل بخورید. وعده‌ای که  شامل پروتئین و چربی های مفید است تا بدنتان بی دلیل انسولین ترشح نکند و احساس گرسنگی نکنید.

استرس را از خودتان دور کنید

وقتی که شما تحت استرس زیادی هستید، کلسترول اضافه در بدنتان تولید می‌شود. در این شرایط شما احساس ضعف و خستگی مضاعف خواهید داشت. در این شرایط شما بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های مختلف از جمله ذات الریه، زونا و آسیب هایی از قبیل رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلات هستید.

جدا از تغذیه مناسب، زمانتان را برای وقت گذراندن و غذا خوردن با دوستان، دعا کردن، مطالعه کردن، ورزش، شعر گفتن و کارهایی از این قبیل اختصاص دهید تا به این وسیله به بازیابی انرژی بدنتان کمک کرده باشید.

بازیابی انرژی

ورزش را در اولویت‌هایتان بگذارید

فعالیت باعث می شود میزان سراتوتین در بدنتان بالا برود. “سراتونین” انتقال دهنده عصبیست که باعث بهبود وضعیت روحی می شود و در مغز و روده تولید می شود. حالا ممکن است بگویید  برای رفتن به باشگاه و ورزش زمان کافی ندارید. به جای آن پیاده روی کنید که هم فعالیت بدنی داشته باشید و هم باعث سرعت گردش خونتان می شود.

بعدی قبلی

درباره آوا فوشریان

من علاقه زیادی به کافه و رستوران دارم. نه صرفا بخاطر غذا و خوراکی. بلکه به دلیل دور هم بودن و اتفاق های خوبی که تو اینجور جاها برام میفته. انرژی زیادی هم برای تجربه طعم ها و مکان های جدید دارم. همه این ها در کنار عشق به نویسندگی باعث شده تا عضو تیم فیدیلیو بشم.