خانه / آشپزخانه من / جرم زدای طبیعی، ارزان و در دسترس
فواید سرکه

جرم زدای طبیعی، ارزان و در دسترس

فواید سرکه و کاربردهای وسیع آن به خصوص در آشپزخانه بر همگان آشکار است. سرکه یک ماده طبیعی، فاقد اسانس و مواد شیمیایی و بسیار ارزان و در دسترس است. به علاوه مهارت خاصی نیز در از بین بردن لکه‌ها دارد. خلاصه بهانه‌های زیادی برای وابستگی به سرکه به عنوان یک تمیز کننده عالی وجود دارد. البته شایان ذکر است نمی‌توان از سرکه برای تمیزکردن همه سطوح با هر جنسی استفاده کرد. در ادامه این مطلب در بخش آشپزخانه من در مجله فیدیلیو همراه ما باشید تا با فواید سرکه بیشتر آشنا شوید.

فواید سرکه

فواید سرکه

کلید موفقیت سرکه در پاکسازی لوازم مختلف وجود اسید استیک در آن است. اسید استیک یک جرم زدای طبیعی است که برای از بین بردن باکتری‌ها استفاده می‌شود. اگرچه وجود این ماده در سرکه خوراکی فقط ۵% است. اما سرکه‌های غیر خوراکی که به تازگی برای جرم زدایی در حال تولید هستند حاوی حدود ۶ تا ۷% اسید استیک هستند. البته در بسیاری موارد برای استفاده از سرکه در جرم زدایی لوازم رقیق کردن آن توصیه می‌شود مگر در موارد خاص اعم از تمیز کردن تخته گوشت یا از بین بردن جرم‌های سنگین و بسیار سرسخت.

بنابراین برای استفاده روزمره شما همان سرکه سفید که در سالاد استفاده می‌کنید کافی خواهد بود.

فرمول استفاده از سرکه

بهترین فرمول برای استفاده از سرکه ترکیب یک فنجان آب با نصف فنجان سرکه و ۱۰ قطره ماده خوشبو کننده مانند لیمو یا میخک است. کافیست همه این مواد را در بطری اسپری بریزید و برای پاک کردن هر سطحی از آن استفاده کنید. اگرچه وجود خوشبوکننده در این ترکیب ضروری نیست اما برای افرادی که از رایحه سرکه لذت نمی‌برند یا به آن حساسیت دارند می‌تواند کارساز باشد.

محدودیت‌های استفاده از سرکه

اسیدی بودن سرکه سبب محدودیت استفاده از آن در سطوح چوبی طبیعی می‌شود. به علاوه هرگز نباید از سرکه در سطوح مرمری، گرانیت، کوارتز یا تراورتن استفاده کرد. استفاده از سرکه در این سطوح به مرور زمان سبب ایجاد لکه و خراب شدن این سطوح می‌شود.

دستیار همه کاره

استفاده از سرکه علاوه بر این که در سطوح مختلف آشپزخانه کاربرد وسیعی دارد در بسیاری موارد دیگر نیز دستیار همه کاره شما خواهد بود. از جمله موارد دیگر استفاده از سرکه عبارتند از: تمیزکردن پنجره‌ها، از بین بردن لکه‌های مقاوم سینک یا اثرات قطرات آب، تمیز کردن سطوح فلزی یا استیل ضد زنگ، استفاده به عنوان نرم کننده طبیعی ( با اضافه کردن نصف فنجان سرکه به آب )، تمیز کننده ماشین لباسشویی یا ظرفشویی و بسیاری موارد دیگر.

فواید سرکه

ضدعفونی کردن میوه‌جات

یکی دیگر از فواید سرکه استفاده از آن در تمیزکردن و شستن میوه‌جات و سبزیجات است. استفاده از ترکیب نصف فنجان سرکه سیب به اضافه نصف فنجان آب لیمو و نصف فنجان آب می‌تواند تمیز کننده خوبی برای میوه‌ها و سبزیجات شما باشد. کافیست مواد ذکر شده را با هم مخلوط کرده و در بطری اسپری بریزید. هر بار قبل از شستن سبزیجات یا میوه جات مقداری از این محلول را بر روی آن‌ها اسپری کنید. پس از گذشت اندکی زمان می‌توانید آن‌ها را آب کشی کرده و با خیال راحت استفاده کنید.

درباره آوا رفیع‌ زاده

بر خلاف تصور عامه مردم مهندسان معمار فقط با آهن و خاک و آب در ارتباط نیستند. من یک معمار خانه دار هستم. در کنار وظایف کاری و به قول همه تیرآهن و سنگ و ستون، عاشق آشپزی و مسافرت و آشنایی با غذاها و فرهنگ و رسوم مختلف دیگر کشورها هستم و دوست دارم این تجربه های قشنگ رو با همه قسمت کنم. امیدوارم شما هم مثل من لذت ببرید.