خانه / آشپزخانه من / طرز تهیه ژله هندوانه مجلسی برای شب یلدا به روشی ساده و شیک

طرز تهیه ژله هندوانه مجلسی برای شب یلدا به روشی ساده و شیک

درست کردن ژله هندوانه، آن هم برای شب یلدا به‌عنوان دسر ساده و خوشمزه، هم کار آسانی است و هم با مواد ساده‌ و در دسترسی تهیه می‌شود. اگر می‌خواهید یک ژله هندوانه مخصوص و مجلسی برای شب یلدا درست کنید، ما روش‌های مختلف طرز تهیه ژله هندوانه و نکات آن را به شما آموزش خواهیم داد. با مجله فیدیلیو همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه ژله هندوانه قالبی

 • پودر ژله قرمز (طعم توت فرنگی یا آلبالو): ۲ بسته
 • پودر ژله سبز رنگ (لیمو یا کیوی): ۱ بسته
 • پودر ژله بی‌رنگ (آلوئه‌ورا): ۱ بسته
 • شیر: ۱ لیوان دسته‌دار فرانسوی
 • شکلات چیپسی: به میزان دلخواه
 • رنگ سبز و قرمز خوراکی: به میزان دلخواه

مدت زمان آماده‌سازی مواد: ۳۰ دقیقه

مدت زمان آماده‌سازی ژله هندوانه قالبی: ۸ ساعت

مراحل طرز تهیه ژله هندوانه قالبی برای شب یلدا

برای تهیه ژله هندوانه قالبی، می‌توانید برای لایه سفید، هم از ژله آلوئه‌ورا که بی‌رنگ است، استفاده کنید و هم پاناکوتا درست کنید. درست کردن پاناکوتا ژله‌ای، شیک‌تر است و اصلا هم کار سختی نیست. در ادامه مراحل تهیه ژله هندوانه قالبی به روشی شیک و جدید را دنبال کنید.

مرحله اول: آماده کردن قالب ژله

برای اولین مرحله از طرز تهیه ژله هندوانه قالبی چند رنگ برای شب یلدا، ابتدا قالبی را که می‌خواهید در آن ژله درست کنید، چرب کنید. می‌توانید از قالب سیلیکونی استفاده کنید که در این صورت نیاز به چرب کردن ندارد. از ظروف شیشه‌ای یا پیرکس هم می‌توانید برای درست کردن ژله هندوانه کمک بگیرید.

مرحله دوم: درست کردن لایه قرمز ژله

ابتدا در یک کاسه، پودر ژله قرمز رنگ را بریزید و به اندازه ۲ لیوان آب جوش به آن اضافه کنید. با قاشق، ژله را در آب هم بزنید تا دانه‌های ژله حل شوند. سپس ظرف را روی بخار آب در حال جوش بگیرید تا به روش بن ماری، ژله‌ها کاملا در آب حل شوند. سپس ظرف ژله را کنار بگذارید تا کمی از دما بیفتد و سرد شود. (می‌توانید در این مرحله چند قطره رنگ خوراکی قرمز به ژله اضافه کنید تا رنگ لایه قرمز هندوانه پررنگ‌تر شود. البته این کار سلیقه‌ای است.)

مرحله دوم: ریختن مایع ژله در قالب

مایع ژله قرمز را در قالبی که آماده کرده‌اید، بریزید. برای اطمینان، می‌توانید مایع ژله را از صافی رد کنید تا ناخالصی نداشته باشد. قالب را در یخچال قرار دهید تا کمی لایه قرمز ژله خودش را بگیرد. در این فاصله، لایه دوم ژله را آماده کنید.

مرحله سوم: درست کردن لایه سفید ژله هندوانه

برای تهیه لایه سفید یا لایه دوم ژله هندوانه برای شب یلدا، شیر را از یخچال بیرون بگذارید تا به دمای محیط برسد (شیر نباید سرد باشد چون در ژله بریده بریده می‌شود). پودر ژله آلوئه‌ورا را در یک کاسه بریزید و به آن نصف لیوان آب جوش اضافه کنید. می‌توانید مخلوط آب جوش و ژله را روی بخار آب بن ماری کنید یا به مدت ۱ دقیقه در مایکروفر بگذارید تا دانه‌های ژله در آب حل شوند. سپس شیر را به این مخلوط اضافه کنید و هم بزنید تا یکدست شود. ۳۰ دقیقه بعد از قرار دادن قالب ژله در یخچال، لایه دوم ژله را روی آن بریزید و دوباره قالب ژله را در یخچال بگذارید.

مرحله چهارم: آماده کردن لایه سبز ژله هندوانه

برای درست کردن لایه سبز یا لایه سوم، ژله لیمو یا کیوی را در یک کاسه بریزید و به آن به اندازه ۱ و ۱/۴ لیوان دسته‌دار فرانسوی آب جوش اضافه کنید. ژله را روی حرارت بخار آب یا به مدت ۱ دقیقه در مایکروفر قرار دهید و هم بزنید تا دانه‌های ژله حل شوند. سپس چند قطره رنگ سبز خوراکی اضافه کنید و هم بزنید. کمی صبر کنید تا ژله از دما بیفتد و بعد، این لایه را هم روی لایه دوم ژله بریزید و دوباره قالب ژله را در یخچال بگذارید.

مرحله پنجم: تزیین و سرو ژله هندوانه قالبی

قالب ژله هندوانه چند رنگ را در یخچال به مدت ۵ ساعت قرار دهید تا خودش را بگیرد. وقتی ژله سفت شد، اگر از ظرف پیرکس استفاده کرده‌اید، برای ۱۰ ثانیه قالب را در آب جوش بگذارید تا ژله به راحتی جدا شود. با چاقوی تیز، ژله را به آرامی از دیواره‌های قالب جدا کنید. ظرف سرو را روی قالب بگذارید و قالب را برگردانید تا ژله داخل ظرف قرار بگیرد. سپس روی ژله را با شکلات چیپسی یا دانه کنجد سیاه تزیین کنید. سپس تا موعد سرو ژله، آن را در یخچال قرار دهید که شل و وارفته نشود.

نکات طرز تهیه ژله هندوانه قالبی برای شب یلدا

 • برای تهیه ژله مخصوص شب یلدا، می‌توانید حسابی ذوق و سلیقه به خرج دهید و ژله شب یلدا را به شکل هندوانه در قالب‌های بزرگ‌تر یا قالب‌های یک‌نفره درست کنید. این ژله هندوانه برای ژله عروس و ژله یلدا برای مدرسه هم گزینه ایده‌آلی است.
 • برای طرز تهیه ژله هندوانه در لیوان به صورت چند رنگ، به جای ظرف پیرکس، از لیوان‌های شیشه‌ای شفاف که ترجیحا عمق زیادی ندارند، می‌توانید استفاده کنید و ژله هندوانه را به صورت لیوانی و تک نفر درست کنید.
 • برای لایه دوم ژله هندوانه، می‌توانید به جای شیر، فقط از آب جوش استفاده کنید. در این صورت رنگ لایه وسط، به جای سفید مات، بی‌رنگ و شفاف می‌شود.
 • اگر می‌خواهید رنگ لایه‌های ژله، مات شود، در هر مرحله که ژله سبز یا قرمز را درست می‌کنید، به اندازه ۲ تا ۳ قاشق شیر هم به مایع ژله اضافه کنید.
 • استفاده از رنگ خوراکی فقط باعث پررنگ‌تر شدن لایه‌های ژله می‌شود. اگر رنگ خوراکی در دسترس ندارید، می‌توانید آن را حذف کنید.
 • برای طرز تهیه ژله هندوانه با ژلاتین، کافی است در هر مرحله از تهیه لایه‌های ژله، به ترکیب پودر ژله و آب جوش، به اندازه نصف قاشق غذاخوری پودر ژلاتین هم اضافه کنید. در این صورت، لایه‌های ژله شفاف‌تر می‌شوند و بافت سفت‌تر و کشدارتری خواهند داشت.
 • از قالب‌های مختلف برای طرز تهیه ژله هندوانه چند رنگ می‌توانید استفاده کنید. مثلا می‌توانید ژله هندوانه را در ظرف پیرکس درست کنید یا از پوست لیمو یا پوست هندوانه به‌عنوان قالب می‌توانید برای درست کردن ژله کمک بگیرید.
 • برای طرز تهیه ژله هندوانه در پوست هندوانه، گوشت هندوانه را خالی کنید و بعد از حل کردن دانه‌های ژله قرمز در آب جوش، مایع ژله خنک شده را در پوست هندوانه بریزید و در یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرد.

می‌توانید به ژله قرمز، وقتی هنوز به صورت مایع است و خودش را نگرفته، برش‌های میوه‌های مختلف مثل توت فرنگی، هندوانه و … هم اضافه کنید. البته بهتر است از میوه‌های اسیدی مثل انواع مرکبات یا میوه‌هایی مثل کیوی برای ترکیب با مایع ژله خودداری کنید.

برای برش زدن ژله در پوست هندوانه، حتما از بستن کامل ژله در پوست هندوانه، اطمینان حاصل کنید. چون اگر ژله نبسته باشد و آن را برش بزنید، ژله شما خراب می‌شود. برای برش زدن از یک چاقوی تیز استفاده کنید تا پوست هندوانه را یکدست و صاف برش بزنید.

 • می‌توانید از پوست لیمو هم برای تهیه ژله هندوانه شب یلدا استفاده کنید. در این صورت برای درست کردن ژله هندوانه در پوست لیمو ابتدا محتویات داخل لیمو را خالی کنید و در آن مایع ژله قرمز رنگ بریزید و در یخچال بگذارید تا کاملا ببندد. بعد از بسته شدن ژله به‌عنوان تخم هندوانه مقداری دانه کنجد سیاه یا چند عدد شکلاتی چیپسی روی ژله بریزید و ژله را تزیین کنید.
 • مراقب باشید که لایه‌های ژله را با فاصله زمانی زیاد، به یکدیگر اضافه نکنید. این کار باعث می‌شود که لایه‌های ژله به خوبی به هم نچسبند و موقع سرو، از هم جدا شوند. برای بستن هر لایه ژله در طرز تهیه ژله چند لایه، ۳۰ دقیقه زمان کافی است.
 • کف ظرفی که ژله را در آن برمی‌گردانید، کمی آب سرد و تگری بگردانید و دور بریزید. این کار کمک می‌کند که ژله بعد از برگرداندن داخل ظرف سرو، به ظرف نچسبد و راحت برش بخورد. یک روش دیگر این است که ظرف سرو را برای ۳۰ دقیقه در فریزر بگذارید و سپس ژله را در آن برگردانید.
 • اگر ژله هندوانه را در قالب سیلیکونی درست کرده‌اید برای جدا شدن آسان ژله از قالب، زیر قالب کمی باد گرم سشوار بگیرید تا ژله راحت از قالب جدا شود. فقط چند ثانیه این کار را انجام دهید تا ژله شل و وارفته نشود.

سوالات متداول

چرا شیر در ژله می‌بُرد؟

یکی از دلایل بریدن شیر در ژله هم‌دما نبودن شیر با محیط است. اگر در طرز تهیه ژله از شیر استفاده می‌کنید شیر نباید سرد باشد و بهتر از ۳۰ دقیقه قبل از اضافه کردن شیر به ژله آن را در دمای محیط بگذارید. همچنین اجازه دهید مایع ژله کمی از داغی بیفتد سپس شیر را اضافه کنید.

چرا لایه‌های ژله به هم نمی‌چسبند؟

به این نکته مهم توجه داشته باشید که وقتی می‌خواهید لایه جدید ژله را به لایه‌های قبلی اضافه کنید باید لایه جدید گرم باشد، البته دقت کنید که داغ نباشد چون در این صورت لایه زیری را ذوب می‌کند. ولی مقداری گرم بودن مایع لایه جدید باعث می‌شود که لایه‌های ژله به هم بچسبند و در زمان برش زدن لایه‌های ژله از هم جدا نشوند.

چرا پودر ژله نمی‌بنده؟

دلایل زیادی برای نبستن ژله و شل شدن آن وجود دارد. یکی از مهم‌ترین دلایل نبستن ژله رعایت نکردن نسبت‌ها در طرز تهیه ژله مجلسی و ساده است. به این نکته توجه داشته باشید که برای تهیه یک بسته ژله ۱۰۰ گرمی به یک لیوان آب جوش و یک لیوان آب سرد نیاز داریم. ابتدا پودر ژله را با یک لیوان آب جوش مخلوط کرده و به آرامی هم بزنید. اگر می‌خواهید ژله شفاف و یکدستی داشته باشید، با استفاده از روش بن ماری، چند دقیقه مایع ژله را روی بخار کتری قرار دهید تا دانه‌های ژله کاملا در آب باز و حل شوند. سپس یک لیوان آب سرد به این مخلوط اضافه کنید و به مدت ۳ تا ۴ ساعت قالب ژله را در یخچال قرار دهید. برای این‌که ژله بیشتر سفت شود می‌توانید به جای استفاده از ۱ لیوان آب سرد از نصف لیوان آب سرد استفاده کنید.

درباره mona