خانه / تاپ / کافه شمرون خاطره بازی در چهار گوشه تهرون

کافه شمرون خاطره بازی در چهار گوشه تهرون

شاید تا حدود ۱۰ سال پیش هیچ کافه‌ای نبود که صبحانه سرو کند و مثل الان سرویس صبحانه بصورت بوفه پرطرفدار و رایج نبود. تا حدود ۱۰ سال پیش کمتر کافه‌ای در بافت تاریخی و باغ موزه‌های تهران فعال بود کمتر کسی این فکر را می‌کرد که فضای به این بکری چه مکان ایده آلی برای لذت بردن از یک فنجان قهوه و میل کردن یک غذای خوشمزه و دورهمی است. این داستان ادامه داشت تا این که در حدود ۱۰ سال پیش اولین کافه شمرون در باغ موزه هنر ایرانی تاسیس شد کافه‌ای که بسیاری از اولین‌ها را به ما معرفی کرد. در این گزارش آگهی از مجله فیدیلیو کافه گردی‌ای داشتیم در چهار شعبه کافه شمرون ، کافه‌ای با سابقه و با هویت که جان می‌دهد برای یک خاطره بازی فراموش نشدنی.

کافه شمرون از تجریش تا تجریش

حدود ۱۰ سال پیش کافه شمرون با بوفه‌های صبحانه در فضای متفاوت باغ موزه‌اش سرو صدایی کرد و پر طرفدار شد. این اتفاق باعث به وجود آمدن موج نویی از کافه‌ها و گروه جدیدی از کافه روها شد. کافه شمرون پس از معرف و محبوب شدن نامش تصمیم گرفت تا این حس و حال خوب را نه تنها در محدوده میدان تجریش بلکه در نقاط دیگر تهران هم به میهمانانش ارائه دهد. دومین شعبه کافه شمرون در بوستان گفتگو راه اندازی شد. کمی گذشت و کافه شمرون به فکر تاسیس یک کافه اکسپرس افتاد که کانسپت بیرون بر داشته باشه، برای همین شعبه شهرک غرب بعنوان سومین شعبه تاسیس شد.

شعبه باملند چهارمین شعبه بود که به بزرگترین کافه تهران تبدیل شد. در این بین تمدید نشدن قرار داد اولین شعبه کافه شمرون منجر به تاسیس چهارمین شعبه این کافه در خانه فرهنگ خیام (محدوده میدان تجریش) شد. ۱۰ سال، ۵ شعبه (که یکی از آنها دیگر در بین ما نیست) و چهار گوشه تهران، اتفاق زیبا، کافئینی و گرمی است که تمام شعب کافه شمرون به اتفاق هم برای ما قشر کافه گرد پدید آورده‌اند.

کافه شمرون، خاطره، طبیعت، قدمت

همونطور که پیشتر گفتیم کافه شمرون یک کافه با هویت است و این نام موفق در دنیای کافه‌ها معیارها و المان‌هایی دارد که در هر چهار شعبه آن به خوبی رعایت شده. سه عنصر خاطره، طبیعت و قدمت سه فاکتور اصلی این کافه هستند. شما در شعبه باملند چشم انداز زیبایی به دریاچه دارید. شعبه بوستان گفتگو رو به دریاچه و میان انبوه درختان و گیاهان پارک قرار دارد. شعبه خانه فرهنگ خیام در یک خانه باغ قدیمی و اصیل شمرونی قرار دارد و البته شعبه شهرک نیز دور از این المان‌ها نیست.

دکور داخلی این کافه‌ها پر است از المان های خاطره انگیز، خاطره‌های از جنس تهران قدیم و شمرون. از کفپوش موزائیک کف بگیر تا دو چرخه‌هایی نوستالژیک، از تیر چراغ برق قدیمی شعبه باملند تا کیوسک تلفن، از چراغ‌های قدیمی تا آقای شمرونی. کافه شمرون یک شخصیت نمادین دارد که از طهران قدیم و از محله شمرون می‌آید. این شخصیت نماد این کافه است و برای خودش داستان‌ها دارد. این شخصیت یا جناب آقای شمرونی خیلی مبادی آداب است و همیشه با بهترین لباس‌ها و پالتوهایش به کافه‌ها سر میزند. آقای شمرونی به پارچه‌های چهارخونه و رنگ کرم قهوه‌ای و طوسی علاقه وافری دارد و منوی کافه‌ها هم به احترام ایشان همین طرح و رنگ را دارند.

شمرونی با منوی ایتالیایی

منوی کافه شمرون بیشتر شامل نوشیدنی‌ها و غذاهای ایتالیایی است. از انواع پیتزای بدون سوسیس کالباس بگیر تا قهوه‌های بر پایه اسپرسو. البته که نمی‌شود اسم و کانسپت کافه، شمرون باشد اما المان تهرونی در آن نباشد. انواع خنکی، دمنوش و عرقیجات سنتی تا املت و غذاهای روز ایرانی. گفتیم که از بوفه‌های صبحانه اینجا به هیچ عنوان نمی‌توان گذشت، بوفه‌هایی که در آخر هفته ها و روزهای تعطیل با قدرت تمام سرو می شود.

یک شمرونی اصیل

کافه شمرون‌ها بستری هستند برای دورهمی‌های مناسبتی، از ایونت شب چله با یک پکیج و برنامه کامل (از غذا و نوشیدنی گرفته تا شب چره و حافظ خوانی و موسیقی و بازی)، تا ایونت کریسمس و شب چهارشنبه سوری. از روز گریل و ایونت باربکیو بگیر تا ایونت شربت و انواع نوشیدینی‌های خوش رنگ. کافه شمرون‌ها با این همه اتفاق خاص به مکان ایده آلی برای کافه گردی، صرف صبحانه، نوشدین انواع قهوه‌ها و در کل خاطره بازی و خاطره‌سازی تبدیل شده‌اند. از شمرون اکسپرس گرفته که با میز صندلی‌هایی که در پیاده رو دارد آدم را یاد کافه‌های پاریس می‌اندازد تا شعبه خانه فرهنگ خیام که یک شمرونی اصیل است.

برای مشاهده مشخصات آدرس و منوی کافه شمرون باملند اینجا کلیک کنید

برای مشاهده مشخصات آدرس و منوی کافه شمرون الهیه اینجا کلیک کنید

برای مشاهده مشخصات آدرس و منوی کافه شمرون بوستان گفتگو  اینجا کلیک کنید

برای مشاهده مشخصات آدرس و منوی کافه شمرون شهرک غرب اینجا کلیک کنید

درباره ایمان تیموریان

یک علاقه‌مند به غذا و آشپزی، رستوران و کافه گردی هستم که تحصیلاتم را در رشته مهندسی برق تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه دادم ولی هیچ وقت دست از علایقم نکشیدم. همیشه دوست داشتم مکان‌های خوب و بد را به دیگران معرفی کنم تا به نحوی باعث پیشرفت و بالا رفتن سطح استانداردها در رستوران‌ها و کافه‌ها شوم . فیدیلیو بستری هست که این شرایط را برای ما فراهم کرده تا به این هدف برسیم.