خانه / فیدیلیو / نکاتی که درباره آشپزی و رستوران لوکس فرانسوی باید بدانید.

نکاتی که درباره آشپزی و رستوران لوکس فرانسوی باید بدانید.

منظور از اشپزی لوکس فرانسوی چیست؟ رستوران لوکس فرانسوی چگونه است؟ فرانسه مضامین دلکش و زیبایی چون عشق و تجمل را در فرهنگ خود جای داده است. عشق و تجمل ظرافت دارد. ظرافت و دقت به عمیق ترین جزئیات، هنر می آفریند. پس بی دلیل نیست که فرانسه در دورانی الگوی مردمانی دیگر در هنر و سبک زندگی بوده است.

لوکس بودن در فرهنگ فرانسوی نهادینه است. مانند سبک باروک در نقاشی که حرکت و جزئیاتی فراوانی در آن کار می شود و در یک کل انسجام می آید. دقت در تک تک اجزا فرهنگ لوکس فرانسه جایگاه ابدی دارد.

حال لوکس به چه معناست؟ البته همه ی ما بارها از آن استفاده می کنیم. لوکس کلمه ای فرانسوی است و در لغت نامه دهخدا به این معنی آمده است: «تجمل و زیبائی بسیار در  چیز ها. عالی. فاخر. زیبا» مانند یک هنر کلاسیک و ایده آل. پس لوکس به معنای چیدمان دقیق، عمیق و طراحی شده اجزا یک کل منسجم است.

پس می توان نتیجه گرفت آشپزی لوکس فرانسوی، فرآیندی دقیق و طراحی شده دارد که اصلا از فرهنگ فرانسوی ها بعید به نظر نمی رسد. پس جای تعجب ندارد که غذاهای فرانسوی دارای طعم و رایحه ظریف و دقیق باشند. مانند توصیفات دقیق یک رمان نویس فوق العاده.

تاریخچه آشپزی و رستوران لوکس فرانسوی

غذاهای کلاسیک فرانسوی در قرن چهاردهم زمانی که سرآشپز Guillaume Tirel یک سری غذا برای خاندان سلطنتی تهیه کرد و یکی از اولین کتاب های آشپزی اروپا را نوشت، شکل گرفت. خاندان سلطنتی در آن زمان سالن های غذاخوری یا به عبارتی دیگر رستوران لوکس فرانسوی و آداب سرو و خوردن غذا خود را به شیوه غنی، متجلی و تجملی به نمایش می گذاشتند. غذا و نحوه سرو آن یکی از راه های نشان دادن این جنبه از فرهنگ فرانسوی یعنی فرهنگ تجملی آن ها بود.

آشپزی لوکس فرانسوی با سرآشپزهایی مانند فرانسوا پیر لا وارن و ماری-آنتوان کارمه که ترکیبات سنتی، از پنیرتا سبزیجات و شراب را در خود جای داده بودند، تکامل یافت. فرانسوا دستور العمل های غذاهای شناخته شده ای مانند بیسکو و بشامل را تهیه کرده است. ماری آنتوان اصطلاح «آشپزی والا» را ابداع کرد. به معنای نسخه سطح بالا و با کیفیت تری از آشپزی. این روشی است برای ارتقای غذا به یک تجربه جدید، سبکی که امروزه هنوز در پاریس و سر تا سر جهان حتی در ایران در رستوران لوکس و فاین داینینگ نوول لانژ وجود دارد.

غذاهای فرانسوی فقط در فرانسه پخت و سرو نمی شود، با توجه به نفوذ فرانسه در جزایر گرمسیری مانند مارتینیک یا مناطقی مانند گینه فرانسه، این مناطق غذا هاشان بسیار شباهت به غذاهای سبک مدیترانه ای داد . بسیاری از تکنیک‌ها و سبک‌های فرانسوی توسط فرهنگ‌های سراسر جهان پذیرفته شده‌اند و طعم‌ها و تجربه‌های عمیق‌تری را ایجاد می‌کنند.

به غیر از تعداد زیادی ابداع های نوآورانه در ترکیب فرهنگ غذای فرانسوی و فرهنگ خاص همان منطقه برای ایجاد و خلق غذایی جدید. رستوران های لوکس فراوانی غذا و شیوه سرو فرانسوی را اجرا می کنند. برای نمونه رستوران نوول لانژ رستوران لوکس فرانسوی-ایتالیایی در تهران با ترکیب و اقتباس از فرهنگ ایتالیایی و فرانسوی دو پرچم دار و الگو رستوران لوکس دنیا تجربه ای اصیل ارائه می دهد که غذا خوردن را به امری والاتر با درگیر کردن تمام حواس پنجگانه به ارمغان می آورد.

همانطور که آشپزی فرانسوی تکامل یافت، آداب و رسوم آن نیز تغییر کرد. در حالی که فرانسوی‌ها سبک‌های غذاخوری خود را کمی تغییر داده‌اند، معمولاً از قوانین یکسانی پیروی می‌کنند.

 

آشپزی لوکس فرانسوی چیست؟

آشپزی فرانسوی هنر تهیه، پختن و ارائه غذا به شیوه ای است که مشخصه فرهنگ و غذاهای فرانسوی است.

از لحاظ تاریخی، فرانسه به خاطر غذا و غذای خود مشهور بوده است. غذا در زندگی یک فرد فرانسوی ضروری است و برای قرن ها چنین بوده است. در واقع، در سال 1873، اولین مدرسه آشپزی جهان در فرانسه ایجاد شد. غذاهای فرانسوی یکی از بهترین غذاهای دنیا محسوب می شود.

آشپزی لوکس فرانسوی به دلیل تهیه و سرو آن شناخته شده است. سرآشپزها سال ها صرف یادگیری چگونگی تکامل هر غذا و خلق غذاهای جدید می کنند. دستور العمل ها اغلب از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند و هزاران مورد مکتوب از آنها وجود دارد. اگرچه بسیاری از مردم فکر می کنند که غذاهای فرانسوی فقط از نان باگت، پنیر و شراب تشکیل شده است، اما غذاها و آشپزی لوکس فرانسوی پیچیده تر از اینهاست. غذاهای متنوع بسیاری وجود دارد که باید در رستوران لوکس فرانسوی در فرانسه یا حتی در ایران در رستوران لوکس نوول لانژ امتحانش کنید.

 

آشپزخانه بورژوایی

“آشپزی بورژوازی” اصطلاحی است که برای توصیف غذاهای کلاسیک و معروف فرانسه استفاده می شود. این نوع غذا برای همه قابل دسترسی است و به تجهیزات خاص یا تکنیک های پیچیده نیاز ندارد. آشپزخانه بورژوا یک آشپزخانه خانوادگی برای غذاهای روزانه و جشن های زندگی روزمره است.

  • آشپزی بورژوا را می توان آشپزی خانگی نامید.آماده سازی روزانه غذا ابتدا به ذهن می رسد. مرغ بریان، تارت سیب، پای بره با لوبیا سبز و کیک شکلاتی.
  • غذاهای بورژوایی اغلب با غذاهای لوکس اشتباه گرفته می شود.با این حال، هیچ ربطی به آن ندارد: اگرچه هر دو شامل دستور العمل های کلاسیک فرانسوی هستند، غذاهای لوکس بسیار پیچیده تر طبخ یا سرو مشوند و برای مناسبات خاص هستند.

آشپزی لوکس

آشپزی لوکس در رستوران لوکس یا همان رستوران فاین داینینگ، غذاهایی با کیفیت عالی با آماده سازی و ارائه دقیق و طراحی شده غذا در سطح قیمتی بالا متمایز می شود.

آشپزی لوکس و فاین داینینگ از تغییرات سیاسی و اجتماعی در فرانسه ایجاد شد و آشپزی لوکس نشان دهنده یک سلسله مراتب اجتماعی سیاسی و شکاف طبقاتی در جامعه فرانسه است.  همه ی اینا مهم هست: چه کسی غذا می خورد؟ چه چیزی سرو می شود؟ کجا سرو می شود؟ هنگامی که غذا سرو می شود آداب و نحوه سرو بسیار مهم است. طراحی غذا از انتخاب مواد اولیه تا تشریفات استقبال از مهمان تا نشستن او، لباس مهمان و ترتیب مراحل خوردن غذا در مکانی طراحی شده اهمیت دارد و به آن فکر می شود.

در فرانسه در طول قرن هفدهم، سرآشپزها شروع به تثبیت تخصص خود در مدارس آشپزی کردند و به عنوان آشپز شخصی برای افراد ثروتمند و خانواده سلطنتی منصوب شدند. قبل از این دوره، سرآشپز خدمتگزار شخصی خانواده های ثروتمند بود. واتل یکی از این سرآشپزها بود که به دلیل تهیه دقیق وعده های غذایی برای اشراف زادگان فرانسه در قرن هفدهم به شهرت رسید.

آشپزی عالی نه تنها به کیفیت غذا بلکه به ارائه و خدمات نیز مربوط می شود.

 

تفاوت بین غذاخوری عالی و غذاهای عالی چیست؟

ناهار خوری خوب تجربه کلی غذاخوری است. این اصطلاحی است که برای توصیف یک تجربه غذاخوری دلپذیر و مجلل استفاده می شود. ناهار خوری عالی همچنین بر غذاهای با کیفیت بالا، خدمات رسمی، ارائه زیبا و فضایی پیچیده تمرکز دارد.

آشپزی عالی بیشتر یک سبک آشپزی است. این نوعی پخت و پز است که بر غذاهای تازه و باکیفیت محلی که با استفاده از تکنیک های کلاسیک تهیه می شوند تاکید دارد. مواد غذایی معمولاً به صورت محلی برای اطمینان از تازگی تهیه می شوند و با استفاده از روش های قدیمی (آشپزی فرانسوی) طبخ می شوند.

 

چه چیزی غذاهای فرانسوی را منحصر به فرد می کند؟

غذاهای فرانسوی یکی از محبوب ترین غذاهای جهانی است، اما چه چیزی آن را تا این حد متمایز می کند؟ خیلی بیشتر از کروسانت و باگت است.

غذاهای فرانسوی یکی از غذاهای کلاسیک است که در طول قرن ها شکل گرفته است. قرن هاست که توسط سرآشپزها ساخته شده است و قدمت برخی غذاها به قرون وسطی می رسد. این غذا بر اساس محصولات تازه فصلی محلی است که به روش‌های مختلف سرو می‌شود و با شراب‌های خوب از تاکستان‌های بسیاری در اطراف فرانسه همراه است. چندین تنوع منطقه ای در مورد سبک اصلی پخت و پز در رستوران های فرانسوی وجود دارد.

یکی از ویژگی های اصلی آشپزی فرانسوی سس برای افزایش طعم است. کره و خامه در بسیاری از غذاها سخاوتمندانه استفاده می شود و سس ها اغلب غنی و خامه ای هستند زیرا از زرده تخم مرغ و خامه برای غلیظ شدن آنها استفاده می شود.

برخی از سس‌های سنتی فرانسوی عبارتند از سس هولاندیز که معمولاً با مارچوبه سرو می‌شود، سس بشامل که با تهیه روکس با کره و آرد تهیه می‌شود. سپس شیر یا خامه را در حین هم زدن اضافه کنید تا غلیظ شود. سس بور بلان که با هم زدن کره و سرکه شراب سفید به دست می آید. سس بوردلیز، ساخته شده با شراب قرمز؛ بورگوینون

غذاهای فرانسوی چیزی فراتر از یک وعده غذایی است. این یک تجربه ناهار خوری است که شما را به سفری معتدل از طریق هر یک از حواس خود می برد.

بر کسی پوشیده نیست که فرهنگ فرانسوی جایگاه ویژه‌ای در زندگی آن‌ها برای غذا دارد، و زمانی که بهترین غذاهای فرانسوی را چشیده‌اید، نفهمید چرا. هر وعده غذایی با عشق و دقت درست می شود، از کروسانان صبح تا مزه کردن شراب عصر.

در فرانسه فقط یک سبک آشپزی وجود ندارد. در عوض، تنوع‌های منطقه‌ای بسیاری از غذاهای فرانسوی وجود دارد، اما همه آنها در استفاده از مواد اولیه فصلی تازه و اجازه دادن به طعم‌ها و طعم‌ها برای خود صحبت می‌کنند.

 

 

درباره ادمین