خانه / 10کاری که خوب است انجام دهیم / 10 پاتوق ویتامینه و معجون در تهران
ویتامینه و معجون

10 پاتوق ویتامینه و معجون در تهران

ویتامینه و معجون  از خوراکی‌هایی هستند که گرما و سرما و زمستان و تابستان نمی‌شاسند. همیشه طرفداران خودشان را دارند و آنقدر هویت مستقلی در بین آدم‌ها پیدا کرده‌اند که محور قرار‌ها و دورهمی‌ها شده‌اند. به این معنی که با دوستانمان به قصد خوردن معجون بیرون می‌رویم. یا بعد از کار، باشگاه و دانشگاه قرار می‌گذاریم که معجون نخورده به خانه‌هایمان برنگردیم.

این هویت مستقل را ممکن است خوراکی‌های دیگر هم داشته باشند. یعنی برای خوردن پیتزا یا رفتن به جگرکی و … هم با دوستانمان قرار می‌گذاریم. اما معمولا هر خوراکی‌ یا غذایی که بیرون از خانه می‌خوریم ما را درگیر عذاب وجدان می‌کند. به این دلیل که غذای ساندویچ یا فست‌فود خورده‌آیم و به سلامتی‌مان ضربه زده‌ایم.

اما چوون معجون ترکیبی از مواد مغذی و مفید است هیچوقت ما را درگیر این عذاب وجدان نمی‌کند. بلکه کار درستی هم انجام داده‌ایم و به قول معروف بدنمان قوت گرفته است.

فقط یک مشکل با معجون  وجود دارد که هیچوقت حل نمی‌شود. آن هم کالری بالای آن است. یک ظرف معجون به اندازه یک پرس غذا و گاهی هم بیشتر کالری دارد و اگر در رژیم باشیم قطعا بعد از خوردن آن خودمان را سرزنش می‌کنیم. اما گاهی این سرزنش‌ها به لذت ویتامینه‌خوری می‌ارزد و برای شکم‌بازها مسئله ناراحت‌کننده‌ای محسوب نمی‌شود.

معمولا در آبمیوه‌فروشی‌ها و معجون‌سراها به دو شکل معجون را سرو می‌کنند. شکل اول این است که مواد تشکیل دهنده آن را میکس می‌کنند و درنهایت  به صورت مایعی یکدست و روان در لیوان سرو می‌شود. شکل دوم این است که محتویات را به ترتیب داخل یک کاسه می‌ریزند و با پسته، گردو، موز و آناناس، گاهی خامه یا ژله روی ظرف را پر ‌می‌کنند.

بعضی‌ها شیوه اول را دوست دارند و بعضی‌ها شکل دوم. اما چیزی که در نحوه سرو به شکل دوم گاهی اذیت کننده است موادی است که بی وقفه به کاسه معجون اضافه می‌کنند. انگار معجون اصالت ندارد و هرچه مواد بیشتری به آن اضافه کنند بهتر است. و در نهایت هم کاسه‌ای به دست مشتری می‌دهند که آش هزار قلم است. نمی‌دانی ژله را با سس شکلات بخوری یا کیوی را با مغز گردو؟

در بین همه آبمیوه‌فروشی‌ها و معجون‌سراها بعضی‌ها هستند که رنگ‌وبوی معجونشان مشتری‌ها را از نقاط مختلف شهر به سمت خود می‌کشاند. بعضی‌ها از مغازه‌های خیلی قدیمی هستند که پدرها و پدربزرگ‌هایمان هم مشتری‌شان بوده‌اند و بعضی هم با اینکه سال‌های زیادی از تاسیس‌شان نمی‌گذرد اما مشتری‌های زیادی پیداکره‌اند. در این مطلب از مجله فیدیلیو درباره  10 پاتوق معجون خوری در نقاط مختلف تهران نوشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

ویتامینه و معجون علی بابا

اگر کسی را بخواهید برای بار اول به معجون دعوت کنید حتما باید علی بابا را انتخاب کنید و اگر از کسی که معجون خور حرفه‌ای است بپرسید بهترین ویتامینه را کجا خورده است از اینجا نام می‌برد. این شهرت و محبوبیت دلایل زیادی دارد که باعث می‌شود از نقاط مختلف تهران خود را به میدان شاهپور و محله وحدت اسلامی برسانیم.

وقتی بعد از تمام شدن ساعت طرح ترافیک از خیابان حافظ به سمت پایین می‌رویم و حسن آباد را رد می‌کنیم دست راست تعداد زیادی تابلو که ترکیبی از واژه‌های علی بابا را دارد می‌بینیم. اینجا هم مثل همه جاهایی که وقتی یک مغازه معروف می‌شود به سرعت قارچ اطرافیانش شروع به کپی برداری می‌کنند است. اما از بین همه این تابلوها فقط یکی علی بابا اصلی است که تشخیص آن هم بخاطر انبوه جمعیت سخت نیست.

حالا چرا معجون علی بابا خوشمزه‌ترین معجون تهران است؟‌ به این دلیل که یک لیوان آن اندازه بسیار مناسبی دارد و شیرینی ملایمی  که به اصطلاح دل را نمی‌زند. دلیل بعدی اینکه بیشتر از ده ماده با بستنی میکس می‌شود و به معنی واقعی کلمه یک معجون مقوی است. موادی از جمله : شیر، بستنی وانیلی و زعفرانی، شیره خرما، موز، انجیر، پودر نارگیل، مغز آجیل‌ها، گلاب، زرده تخم مرغ، کنجد و ….

اما دلیل دیگری که کسی را از این سر شهر به آن سر شهر می‌برد تا به علی‌ بابا برسد، حرکات نمایشی است که با پارچ و لیوان معجون انجام می‌دهند. پارچ پر از معجون را به بالا پرتاب می‌کنند و بعد از بلندترین ارتفاع معجون را داخل لیوان می‌ریزند. لیوان پر شده را هم چند بار در هوا می‌چرخانند و به مشتری‌ها نشان می‌دهند چطور محتویات آن بیرون نمی‌ریزد.

 

برای مشاهده منو، نظرات و آدرس ویتامینه و معجون علی بابا بر روی نام مجموعه کلیک کنید

بستنی بابارحیم

از آبمیوه فروشی‌های قدیمی محله توحید و ستارخان بستنی بابا رحیم است. بستنی‌هایی نرم وانیلی و سنتی‌ای که طعم آن از بیست سال قبل تغییر نکرده‌ است. به همین خاطر است که شب‌های تابستان جلو مغازه بابارحیم جای پارک پیدا نمی‌شود و بخشی از ترافیک خیابان ستارخان به این آبمیوه بستنی مربوط می‌شود.

در بابارحیم آبمیوه‌ها و فالوده‌ها هم خیلی خوشمزه‌اند و به اندازه معجون طرفدار دارد. اما معجون بخاطر آن بستنی وانیلی با طعم قوی شیر و بافت نرمش بیشتر معروف است. یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت معجون بابارحیم این است که در عین سادگی مقوی و خوشمزه است. یعنی بستنی وانیلی با مقدار متناسبی گردو و پسته در کنار هم قرار گرفته و یک تکه بزرگ موز و یک حلقه آناناس هم آنها را همراهی می‌کند.

البته بابارحیم شعبه دومی هم در خیابان جمهوری دارد اما حال و هوای شعبه اول آنقدر خوب است که ارزش دارد کمی مسیرتان را تغییر دهید تا به آن برسید.

 

برای مشاهده منو، نظرات و آدرس بستنی بابارحیم بر روی نام مجموعه کلیک کنید

بهارترافیک

وجود یک آبمیوه و بستنی در محدوده چهارراه استانبول از واجبات است. به این دلیل که جمعیت زیادی برای خرید به این محل آمده‌اند، اگر تشنه باشند تمایل‌شان به آبمیوه و بستنی بیشتر است و اگر خسته باشند با یک معجون انرژی از دست رفته را بازیابی می‌کنند. از طرفی تفریح مغازه‌دارها و کارمندان فروشگاه‌ها هم در بعدازظهر صرف یک آبمیوه یا معجون دورهمی است.

بهارترافیک در ابتدای چهارراه استانبول و رو‌به‌روی ساختمان فروریخته پلاسکو دقیقا همین کارکرد را دارد. بسیار شلوغ و پرازدهام است. خصوصا روزهای جمعه به این دلیل که در کنار پارکینگ پاساژ پروانه قرار دارد از همیشه شلوغ‌تر می‌شود.

یک کاسه معجون بهارترافیک از انواع مغز، خامه، ژله و میوه تشکیل شده و آنقدر پرحجم است که مشتری‌ها به آن لقب مردافکن داده‌اند. جالب اینجاست معجون‌هایش که علاوه بر اندازه اصلی، اندازه خانواده هم دارد. به نظر می‌آید که یک نفر از پس خوردن انداره خانواده برنمی‌آید و شاید حتی بتوان برای خوردن آن مسابقه و جایزه در نظر گرفت.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر به بهارترافیک رفتید یک معجون را برای دو نفر سفارش دهید.

 

برای مشاهده منو، نظرات و آدرس بستنی بهار ترافیک بر روی نام مجموعه کلیک کنید

پالیزی

میدان پالیزی در خیابان سهروردی محدوده‌ای است که پاتوق همه شکموها و شکم‌بازها است. جایی که ابتدا با همین آبمیوه‌فروشی معروف به نام پالیزی و یکی دو ساندویچ فروشی شکل گرفت. اما آنقدر هر روز شلوغ و شلوغ‌تر شد که تقریبا همه مغازه‌های آن راسته تغییر کاربری دادند و در حال حاضر به طور کامل پر از فست‌فود، ساندویچی، ابمیوه و بستنی و حتی اسنک و ذرت مکزیکی فروشی است.

در بین همه این‌ها آبمیوه فروشی پالیزی اصلی که اولین مغازه در میدان پالیزی است از همه شلوغ‌تر است. ابمیوه های ترکیبی آن و معجون‌هایش از بقیه منو پرطرفدارتر است. اما معجون‌هایی سنگین و پراز مغز. با تیکه‌های میوه و خامه.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر چند نفری به پالیزی می‌روید هر معجون را برای دو نفر بگیرید و به جای آن  آبمیوه‌های ترکیبی مثل پرتقال انار و … را سفارش دهید.

 

برای مشاهده منو، نظرات و آدرس بستنی پالیزی بر روی نام مجموعه کلیک کنید

بستنی منصور تهرانپارس

از پاتوق‌های شرق تهران بستنی منصور فلکه اول تهرانپارس است. جایی که عصرهای تابستان جمعیت زیادی جلو آن را می‌گیرند و هر کدام با سفارش بستنی و فالوده برای مدتی گرمای تابستان را فراموش می‌کنند.

البته وقتی از بستنی منصور نام می‌بریم بلافاصله بستنی‌ سنتی و فالوده‌های منصور در خیابان ملاصدرا به یاد می‌آید. اما این تشابه اسمی در بستنی فروشی‌ای در خیابان تهرانپارس هم وجود دارد و نباید این دو را با هم اشتباه گرفت. چرا که تعصب زیادی روی بستنی منصور خیابان ملاصدرا وجود دارد و مشتری‌ها هیج بستنی سنتی را با آن برابر نمی‌دانند.

درباره معجون‌های این بستنی فروشی در فلکه اول تهرانپارس باید گفت که ترکیب یک کاسه بستنی با انواع مختلفی از مغزها و موز و آناناس است. همینمطور در بین تعداد زیادی آبمیوه و بستنی‌فروشی‌ای که در شرق تهران قرار دارد این مغازه از دیگر بستنی‌فروشی‌ها قدیمی‌تر و با کیفیت تر است.

 

برای مشاهده منو، نظرات و آدرس بستنی منصور تهرانپارس بر روی نام مجموعه کلیک کنید

بستنی ناصر

میدان نوبونیاد از میدان‌های قدیمی تهران است که با وجود ساخت و سازهای زیاد هنوز بعضی مغازه‌ها و کوچه‌ها حال و هوای قدیمی‌شان را حفظ کرده‌اند. یکی از بستنی‌فروشی‌های قدیمی این محدوده هم بستنی ناصر است که از 30 سال قبل حال و هوای خود را حفظ کزده. هنوز داخل آن میز و صندلی‌های قدیمی وجود دارد و تا اندازه‌ای شبیه به سالن‌های غذاخوری دهه 60 است.

اینجا هویج بستنی‌های خیلی معروفی هم دارد که بستنی آن عسلی است و یکی از بهترین هویج‌بستنی‌های تهران است. شیرپسته و بستنی میوه‌ای اسکوپی خوشمزه‌ای هم دارد. و در مورد معجون آن باید گفت که معجونی در اندازه معقول و با مغزهای مختلف، آناناس و موز سرو می‌شود. اندازه این معجون نه به اندازه بهار ترافیک بزرگ است که نتوانید بخورید و نه آنقدر کم است که با تمام شدنش احساس کمبود کنید.

 

برای مشاهده منو، نظرات و آدرس بستنی ناصر بر روی نام مجموعه کلیک کنید

شیرپسته مملی

بله درست می‌خوانید. اسم کامل این مغازه شیرپسته مملی است و از ابتدا برای ارائه شیرپسته تاسیس شد. اما کم کم بستنی‌ها و آبمیوه‌های دیگر هم به منو اش اضافه شد و حالا یک آبمیوه فروشی کامل است. اما همچنان شیرپسته آن رتبه اول را در بین آیتم‌های منو دارد. در کنار شیرپسته اما معجون‌های پرمغزی هم دارد.

البت که شیرپسته هم به اندازه کافی قوت و انرژی دارد و چیزی کمتر از معجون ندارد. اما هیجان خوردن معجون در یک کاسه بزرگ و با خوراکی‌های هیجان انگیزی که روی آن می‌ریزند تجربه‌ای را برای بعضی‌ها رقم می‌زند که حاضر نیستند آن را با شیرپسته یا آبمیوه عوض کنند.

پس اگر در محله نیاوران بودید و نیاز داشتید تا تقویت شوید به شیرپسته مملی سر بزنید

 

برای مشاهده منو، نظرات و آدرس شیرپسته مملی بر روی نام مجموعه کلیک کنید

بهرام برلیان

نام برلیان از یک زمانی به بعد در بین آبمیوه‌فروشی‌ها بر سر زبان افتاد. کسی نمیداند اولین برلیان برای کدام مغازه بود و حالا بین این همه بهرام برلیان و مشتقات دیگر برلیان کدامشان اصلی است. تقریبا در هر محله‌ای یک برلیان با پیشوند یا پسوند وجود دارد. مثلا برلیان سعادت آباد و همینطور برلیان سهروردی. در محله جنت آباد هم یک بهرام برلیان وجود دارد که پاتوق است و بسیار پرطرفدار.

از ابتدا تا انتهای خیابان جنت آباد پر از آبمیوه فروشی و پاتوق‌های شکم‌گردی است. اما بهرام برلیان از همه معروف‌تر است. خصوصا بستنی میوه‌ای اسکوپی‌ها و معجون‌هایش. معجون‌هایی به سبک کاسه‌ای و با انواع میوه و مغز. دقیقا مانند هشت مورد دیگر از این لیست 10 تایی. پس اگر در خیابان جنت‌آباد بودید و از بین آبمیوه‌ها و بستنی‌ها تردید داشتید بهرام برلیان را انتخاب کنید.

 

برای مشاهده منو، نظرات و آدرس بهرام برلیان بر روی نام مجموعه کلیک کنید

ویتامینه و معجون پیچ‌شمیران

بعضی ساندویج‌فروشی‌ها یا رستوران‌ها هستند که در ظاهر خیلی معمولی‌اند و هیچ‌چیزی ندارند که مشتری‌ها را ترغیب کنند. اما دهان به دهان تعریف کیفیت و غذای خوبشان می‌چرخد و بعد از آن هر کس به آنجا برود از کشف چنین مکانی تعجب می‌کند. در زمینه معجون و ویتامینه هم مغازه کوچک و بدون تابلویی وجود دارد که در هیاهوی پیج‌شمیران گم شده‌است اما حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

مغازه ساده‌ای که ویترین آن یک یخچال قدیمی است. یخچالی که داخل آن پر از ظرف‌های کوچک است و در هر ظرف یک نوع از موادی که داخل معجون استفاده می‌شود ریخته شده است. موادی مثل دارچین و پودرکاکائو، مربای گل سرخ، بستنی وانیلی، پودرنارگیل، کنجد و ….

اینجا فقط یک نوع معجون دارد و در لیوان‌های یکبار مصرف کوچک سور می‌شود. روی آن هم پر از پودرکاکائو ونارگیل است. از آن دسته معجون‌هایی است که موادش با هم میکس می‌شود و در لیوان ریخته می‌شود. طعم آن به مراتب ملایم از طعم معجون علی‌بابا است و در خوشمزگی یکی از رقیب‌های اصلی آن به حساب می‌آید.

محله پیچ‌شمیران از محله‌های شلوغی است که معمولا گذر همه ما به آن می‌افتد. این بار به این خیابان آمدید بگردید و دقیقا روبه‌روی خیابان شریعتی جنب کارواش این مغازه کوچک را پیدا کنید. بعد از آن حتما به یکی از مشتری‌های ثابت این پیرمرد دوست‌داشتنی تبدیل می‌شوید.

 

برای مشاهده منو، نظرات و آدرس ویتامینه و معجون پیچ‌شمیران بر روی نام مجموعه کلیک کنید

میدان سپاه

از پاتوق‌های معجون خوری که حرف می‌زنیم نباید میدان سپاه را فراموش کنیم. جایی که چندین مغازه آبمیوه و بستی یک طرف میدان را گرفته و هر کدام هم مشتری‌های خودشان را دارند. اما هیچکدام از دیگری شلوغ‌تر یا معروف‌تر نیست و تقریبا همه کیفیت یکسانی دارند.

سبک معجون‌های میدان سپاه هم مثل بهارترافیک ترکیب‌های جداگانه از مواد مختلف است و البته برای کسانی که این مدل معجون را نسبت به مدل میکس آن بیشتر دوست داشته باشند پیشنهاد خوبی است.

این تعداد مغازه به شب‌های میدان سپاه رنگ و جلای تفریحی داده و فضای آن را از روزهای شلوغ و پرترافیکش جدا کرده. از مشتری‌های جالب این معجون فروشی‌ها هم سربازهایی هستند که بخاطر وجود سازمان نظام وظیفه در میدان سپاه به اینجا می‌آیند و معجون خوری در این میدان جزو خاطرات مشترک همه‌شان است.

 

درباره آوا فوشریان

من علاقه زیادی به کافه و رستوران دارم. نه صرفا بخاطر غذا و خوراکی. بلکه به دلیل دور هم بودن و اتفاق های خوبی که تو اینجور جاها برام میفته. انرژی زیادی هم برای تجربه طعم ها و مکان های جدید دارم. همه این ها در کنار عشق به نویسندگی باعث شده تا عضو تیم فیدیلیو بشم.

۲ نظرها

  1. به شخصه اصلاه از علی بابا خوشم نیومد… شیرینیش دلو می زد… نتونستم همشو بخورم بعد یه زمانی باقیمونده معجون تو لیوان کلا شده بود آب و شکر… خلاصه این که اولین بار و آخرین بار بود

  2. بین تمام این پیشنهادها، فقط علی بابا و پیچ شمرون متفاوت هستند که من پیچ شمرون رو ترجیح میدم. بقیه شون دقیقا کپی از همدیگه و صرفا برای رفع تکلیف، یک سری مواد رو میریزن توی یک ظرف و میدن دست مشتری…(البته با مختصر تفاوت ناشی از مصرف برندهای متفاوت در تهیه مواد اولیه!)