خانه / پیشنهاد سردبیر / 10 نکته جالب درباره رستوران های فاین داینینگ

10 نکته جالب درباره رستوران های فاین داینینگ

رستوران فاین داینینگ به چه نوع رستورانی اطلاق می شود؟ چنین رستوران هایی در ایران وجود دارند؟

رستوران فاین داینینگ به رستورانی اطلاق می شود که در مقایسه با یک رستوران معمولی تجربه باکیفیت‌تر و رسمی‌تر به ارمغان می‌آورد. فضای یک رستوران فاین داینینگ معمولا شیک‌تر است و غذا با آداب و نظم منحصر بفرد، مانند یک آیین سرو می‌شود. حتی ممکن است رستوران برای اطمینان از یکدست و رسمی بودن شما، لباستان را نیز انتخاب کند.

یک رستوران فاین داینینگ روی سه چیز تمرکز دارد؛ منو، اتمسفر و خدمات رستوران.

کیفیت این سه عنصر است که یک رستوران را به فاین داینینگ تبدیل می کند. البته با وجود ویژگی های مشابه ای که دارند در جزئیات با هم متفاوت هستند. در ایران نیز این نوع رستوران وجود دارد. رستوران نوول لانژ با ایجاد چرخه ای از خدمات خاص، شبی فوق العاده برای شما رقم خواهد زد. رفتن به یک فاین داینیگ تنها برای غذا خوردن نیست بلکه این تجربه ترکیبی از درگیری تمام حواس های پنجگانه است.

یک رستوران فاین داینینگ، شب شما را طراحی می‌کند. از لحظه ورود تا نشستن بر روی صندلی، صرف غذا و تا خروج شما یا هر روندی را که برایتان تدارک دیده است طراحی می‌کند. از کوچکترین عناصر در رستوران تا کلی‌ترین جنبه‌ها. مثلا رستوران نوول‌لانژ شما را وارد چرخه ای می کند. حال این روند طراحی شده چه ویژگی‌هایی دارد؟ در ادامه مقاله 10 نکته جالب درباره رستوران‌های فاین داینینگ را با هم بررسی می‌کنیم.

 

 

توجه به جزئیات کوچک، اصل ایجاد اتمسفر در هر رستوران فاین داینینگ است

همه چیز؛ استفاده از موسیقی، نورپردازی و تزئینات روی دیوار نیست.  فضا و اتمسفر یک رستوران فاین داینینگ تماما به جزئیات مربوط می شود. اکثر این نوع رستوران ها تا آن جا پیش می روند که ظروف رستورانشان را نیز خودشان می سازند تا اطمینان یابند که با طراحی داخلی فضا و دیزاین غذا مطابق و هماهنگ است. هر جزئیات کوچک در طراحی، نورپردازی و انتخاب موسیقی مهم تلقی می شود تا یکپارچگی موزون فضا را تضمین کند. چرا ویترها سفید می پوشند؟ چرا جزئی ترین نقطه در رستوران شکل خاص و فکر شده ای دارد؟ همه این ها در خدمت ترکیب موسیقی وار رستوران فاین داینینگ قرار می گیرند.

هیچ چیز نباید خیلی بلند، خیلی روشن، زیاد، بیش از حد و در چشم زننده باشد. همه چیز در ظرافت است. درست مانند بهترین آثار هنر کلاسیک، به رستوران فاین داینینگ رفتن نه تنها یک تجربه جسمی و فیزیکی، بلکه یک تجربه ذهنی و سرشار از دریافت لذات هنری است.

 

 

 

در فاین داینینگ ویترها فوق العاده ماهر هستند

ویترها خود اجراگر و خود جزء این اثر هنری هستند پس باید در بهترین حالت خود باشند. رستوران فاین داینینگ به ویترهایی نیاز دارد که تجربه و دانش کسب و کار رستوران را دارا باشند، نه تنها دربار‌ه‌ی منو بلکه در فن‌بیان، اصول آداب دانی و روابط اجتماعی به ویترهای پخته نیاز دارد. این شغل جایی برای مبتدیان ندارد. یک ویتر رستوران فاین داینینگ، باید کل منو را بدون استفاده از یادداشت توضیح دهد و با مهمان همزاد پنداری کند و در احساساتشان شریک باشد و خود را صادقانه به جای مهمان قرار دهد. حتی برای ایجاد رابطه اجتماعی که با مهمان برقرار می‌کنند از شوخی‌های به جا، اندازه و محترمانه استفاده کنند. شما هر موقع که به کمک نیاز دارید در کنار شما هستند. حتی حضورشان نیز بنا به اصل کلی این نوع رستوران ها، اندازه است. اگر نیاز به آن ها ندارید آن ها نیستند.

 

در فاین داینینگ تجربه مهمان بسیار مهم است

برخی از خدماتی که به مشتری در یک رستوران فاین داینینگ ارائه می‌شود عبارتند از؛ همراهی مهمانان تا کنار میز، آماده کردن و کنار کشیدن صندلی برای خانم‌ها، همراهی مشتری تا دستشویی در صورت نیاز، تمیز کردن میز در حین صرف غذا در صورت نیاز، تعویض دستمال های کتانی میز بعد از خروج مشتری و آماده کردن میز برای مهمانان بعدی و در نهایت، نوشیدنی جدید هرگز در همان لیوان قبلی ریخته نمی‌شود و ظروف نقره به طور کامل بین هر دور جایگزین می‌شود. رستوران‌های لوکس‌تر، غالباً یک منوی اضافه و تکمیلی وجود دارد که اگر می‌خواهید می‌توانید آن را امتحان کنید، می‌توانید غذاهای خاص و منحصربفرد را از آن منو سفارش دهید.

 

در اغلب رستوران های فاین داینینگ رزرو نیاز است

رزرواسیون به رستوران اجازه می‌دهد تا خدماتش را به بهترین نحو ارائه دهد و با برنامه ریزی حدودا دقیق همه ی کار ها را در نظمی موزون و هماهنگ مطابق با فضای رستوران انجام دهد. برخی از رستوران ها به جای رزروهای فردی، صندلی های خود را در زمان های مقرر ارائه می دهند. برای مثال ساعت پنج بعد از ظهر و بعد ساعت هفت و ساعت نه شب. سیستم رزرواسیون جلوی بی نظمی در مقابل رستوران را می گیرد زیرا همیشه ترس از صف طولانی غیر قابل کنترل، وجود دارد.

در برخی از این رستوران های فاین داینینگ که در شهرهای بزرگتر قرار دارند و دارای منوی متنوع تر و پیشرفته تری هستند و غذاهای منو اجرایی نسبتا آسان دارند، ممکن است اصلا رزرواسیون نداشته باشند تا مهمانان بیشتری جذب کنند. برای مثال برای داشتن تجربه فاین داینینگ در نوول لانژ نیاز به رزرو دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه رزرو در فاین داینینگ نوول لانژ می توانید به سایت رستوران مراجعه کنید.

 

همیشه منتظر رومیزی سفید نباشید

زمانی رومیزی‌های سفید شناسنامه هر رستورانی بودند و برخی مواقع به رستوران فاین داینینگ رستوران رومیزی سفید می‌گویند. اما این ایده مدت‌ها است که منسوخ شده به حساب می‌آید. اگر رستورانی از رومیزی سفیدش که نیاز به نگهداری زیادی دارد، صرف نظر کند، قطعا دلیلی برای این انتخابش وجود دارد. ممکن است رستوران‌ها رومیزی‌ها را مطابق با هارمونی و زیباشناسی رستورانشان ببینند یا بخواهند ایده‌های سنتی‌شان را کنار بگذارند تا بتوانند به هویت منحصر به فرد خود دست یابند. البته ممکن است یک فاین داینینگ همچنان از رومیزی سفید استفاده کند زیرا این سفره‌ها را مطابق با طراحی فضای رستورانش می‌ییند.

میزها بخش مهم و تعیین کننده‌ای را از دکور ایفا می‌کنند و برخی از رستوران‌های فاین داینینگ خارج از ایران میزهایشان را از درختان خاص همان منطقه اقلیمی‌ای که در آن قرار دارند، انتخاب می‌کنند تا شناسنامه‌ای با هویت اصیل و منحصر بفرد از رستورانشان داشته باشند.

 

رسانه های اجتماعی با دقت استفاده می شوند

یک عکس جذاب از غذا می‌تواند هزاران بار به اشتراک گذاشته شود. همیشه رسانه‌های اجتماعی نمود مجازی یک رستوران هستند. سرآشپزها انواع و اقسام خدمات و فعالیت‌ها را روی میز مشتری در برابر چشم او انجام می‌دهند تا مشتری نیز فرصت این را داشته باشد که ویدئویی با موبایل خود از این فرآیند تهیه کنند و بتوانند تجربه ایی که دارند را ثبت کنند. و ممکن است میزهای لحظه آخری به صورت آنلاین در شبکه اجتماعی آن رستوران آگهی شود.

 

نوشیدنی ها هدف اصلی هستند

بیشتر فاین داینینگ ها سودی نامرئی از غذاهای خود دارند، اما تا سیصد درصد از نوشیدنی‌های خود سود می‌برند. نوشیدنی‌ها در خارج از کشور ایران به صورت الکی سرو می‌شود. انواع و اقسام شراب‌ها و نوشیدنی‌ها از کمترین قیمت تا بیشترین قیمت، دست مشتری را برای انتخاب باز می‌گذارد. رستوران‌های فاین داینینگ یک متخصص نوشیدنی دارند که به مشتری‌ها در مورد شراب‌ها و نوشیدنی‌ها نحوه ترکیب آن‌ها و انتخاب مناسب نسبت به غذایی که سفارش داده‌اند پیشنهاد و مشورت دهد.

کیفیت بیشتر، خرج بیشتر

شکی وجود ندارد که رستوران های فاین داینینگ سود بالایی می برند. اما به یاد داشته باشید که عملیات روزانه و پر جزئیات یک رستوران این چنینی نیاز به کارکنان با تجربه با هزینه بالا دارد. مشتریان رستوران های فاین داینینگ انتظار نوشیدنی و غذای با کیفیت بالا و خدمات فوق العاده و منحصر بفرد دارند که همگی خرج زیادی روی دست رستوران می گذارند. و این می تواند دلیل اصلی گران بودن و قیمت های متفاوت فاین داینینگ ها باشد. برای مثال نگاهی به منوی نوول لانژ بی اندازید.

 

 

 

روش منحصر بفرد چیدمان و مدیریت بخصوص روند ها

یک مدیر موفق فاین داینینگ یا یک سرآشپز فوق العاده در مورد روند تولید غذا می‌داند. به اصلاح غذا را دیزاین و طراحی می‌کند. طراحی و دیزاین غذا رشته‌ای است که روی انتخاب، تولید و مصرف تمرکز دارد و به طور کلی روی روند غذا مطالعه می‌گنند. آن‌ها همچنین می‌دانند که روند صرف یک غذای خاص می‌تواند به مد تبدیل شود. آن‌ها همیشه منو خود را تازه و هیجان انگیز نگه می دارند. شاید برایتان سخت باشد که هنگام مراجعه به همان همشیگیتان شک کنید و انتخاب جدیدی را داشته باشید. فاین داینینگ با چیدمان و روند طراحی غذای خود این امکان را به وجود می آورد که همیشه چیزهای تازه را امتحان کنید. رستوران نوول لانژ فقط برای صرف غذا نیست، بلکه فاین داینینگی با ارائه خدمات منحصر بفرد و متنوعی است که شما را وارد یک چرخه‌ی طراحی شده، مطابق با اصول دیزاین غذا می‌کند که صرف غذا تنها یک بخش از آن است. بستری برای قرارهای خاص کاری و… می شود. برای مثال اتاق مخصوص جلسات کاری با امکانات یک آفیس را در اختیار شما قرار می دهد.

 

 

 

 

 

 

 

در آخر

فاین داینینگ همیشه گزینه ای عالی برای رستوران گرد ها است. اکنون برخلاف گذشته رستوران ها به این سمت قدم برمی دارند که غذاهای تازه و منحصر بفرد را به روش های جذاب تهیه و در فضایی متفاوت و هیجان انگیز سرو کنند که شبیه هیچ رستوران دیگری نیست. اگر می خواهید یک تجربه منحصربفرد از رستوران رفتن داشته باشید یک رستوران فاین داینینگ منتظر شماست. هم اکنون می توانید به سایت نوول لانژ مراجعه کنید و از امکانات یک رستوران فاین داینینگ در ایران دیدن کنید.

درباره ادمین