خانه / 10کاری که خوب است انجام دهیم / ۱۰ خانه قدیمی‌ تهران که تبدیل به کافه و رستوران شدند

۱۰ خانه قدیمی‌ تهران که تبدیل به کافه و رستوران شدند

گشتن در حال و هوای خانه‌هایی که قدمت پنجاه ساله و شصت ساله دارند برای نسل جوان امروز گشت و گذاری متفاوت است. نسلی که با پیشرفت صنعت معماری هر روز شاهد سازه‌های مدرن و پست مدرن هستند و اگر این بافت‌های قدیمی ‌هم از بین بروند احتمالا باید رد پا‌ی یک خانه قدیمی را در تاریخ جست و جو کنند.

کافه گردی و کافه نشینی از پرطرفدارترین تفریحات این نسل محسوب می‌شود. پس حالا اگر کافه‌ای باشد که در یک خانه قدیمی ‌دوستدارانش را دور هم جمع می‌کند باید از آن به طور ویژه‌ای یاد کرد. از طرفی با توجه به دکوراسیون‌های لوکس و معماری‌های عجیب و غریبی که بعضی کافه‌ها برای متفاوت کردن شان نسبت به دیگران به کار می‌برند، شاید قرار گرفتن در فضای آن‌ها برای نسل‌های قدیمی‌تر دلنشین نباشد.شاید افراد میانسال کافه گردی را دوست داشته باشند اما به سبک قدیمی‌ و با همان حال و هوای دوران جوانی شان. پس معرفی این کافه‌ها از این جهت هم می‌تواند اهمیت داشته باشد. حالا از شما می‌خواهیم در هر سنی که هستید و هر سلیقه‌ای که دارید این مطلب مجله فیدیلیو را تا انتها بخوانید تا با این خانه‌های قدیمی‌که به کافه تبدیل شده‌اند آشنا شوید.

۱- کافه باغ موزه مقدم

این کافه در باغ موزه مقدم قرار دارد. خانه مقدم یکی از ارزشمند‌ترین خانه‌های به جا مانده از دوره قاجار است. علاوه بر معماری ارزشمند، این خانه موزه‌ای هم دارد که آثار آن به همت استاد مقدم از اساتید باستان شناسی دانشگاه تهران جمع آوری شده. با این که این مجموعه در خیابان امام خمینی که یکی از خیابان‌های اصلی  تهران است قرار گرفت اما برای بسیاری ناشناخته است و حتی ساکنان این منطقه هم به ندرت با آن آشنا هستند.  باغ مقدم  در بهار جلوه خاصی پیدا می‌کند و شاید اگر وارد آن شوید از وجود چنین باغ موزه‌ای در قلب تهران تعجب کنید. همچنین کافه مقدم که در این خانه از مهمانان پذیرایی می‌کند فضایی را به وجود آورده تا بتوانید چند ساعتی را بنشینید و با نوشیدن چای و قهوه، لذت بیشتری از فضا و معماری ببرید.

برای مشاهده آدرس، منو و مشخصات کافه باغ موزه مقدم بر روی نام کافه کلیک کنید و اپلیکیشن را دانلود کنید

۲- کافه ایوان

 

کافه ایوان در یک خانه قدیمی‌قرار ندارد اما فضای بازی است که رو به عمارت قدیمی ‌مشیر الدوله است. در کافه ایوان بر سر هر میزی که بنشینید این عمارت را رو به رویتان می‌بینید. اینجا هم در دل بافت قدیمی ‌تهران یعنی خیابان لاله زار و منوچهری قرار دارد.

معمولا  ای ن روزها خیلی‌ها به مناطق قدیمی ‌سر می‌زنند و از پیاده روی در کوچه پس کوچه‌ها لذت می‌برند. پس اگر برای تهران گردی‌تان لاله زار را انتخاب کردید سری هم به کافه ایوان بزنید.

برای مشاهده آدرس، منو و مشخصات کافه ایوان بر روی نام کافه کلیک کنید و اپلیکیشن را دانلود کنید

۳- کافه تهرون ویلا

اینجا یک خانه قدیمی در خیابان ویلاست که دقیقا تهرون در حوالی سال ۱۳۴۰ را تداعی می کند گویی زمان برای کافه تهرون ۴۰ سال به جلو رفته است. وجود گلخانه و حیاتی با حوض زیبا، باغچه و گل‌های رنگارنگ صندلی‌های چوبی و میزهایی که هرکدام نام درختی را یدک می کشند همگی در کنار هم فضایی را به وجود آورده‌اند که کافه تهرون به کافه‌های تبدیل شود که شبیه هیچ کافه دیگری در تهران نباشد

برای مشاهده آدرس، منو و مشخصات کافه تهرون ویلا بر روی نام کافه کلیک کنید و اپلیکیشن را دانلود کنید

۴- کافه رومنس

شاید کافه رومنس از معروف‌ترین کافه‌ها در بین خانه‌های قدیمی ‌باشد. اینجا در یکی از کوچه‌های خیابان فردوسی قرار دارد. فضای کافه رومنس از یک سالن بزرگ و چند اتاق تشکیل شده. فضایی کاملا دست نخورده از همان خانه قدیمی‌ که در ابتدا وجود داشته. میز و صندلی‌های لهستانی آن هم حس قدیمی ‌بودن را برای مهمانان دو چندان می‌کند. در راهرو کافه رمنس یک آینه قدیمی‌ وجود دارد که تقریبا همه آدم‌ها قبل از وارد شدن به کافه با آن عکس می‌گیرند و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذراند. به نوعی این آیینه جزیی از هویت کافه رومنس شده است. به تازگی در کافه رومنس برنامه‌ای برای نماش هفتگی فیلم‌های سینمایی در نظر گرفته شده که برای علاقه‌مندان به سینما می‌تواند جذاب باشد.

برای مشاهده آدرس، منو و مشخصات کافه رومنس بر روی نام کافه کلیک کنید و اپلیکیشن را دانلود کنید

۵- کافه دیاموند

کافه دیاموند یکی از بزرگترین عمارت‌های قدیمی ‌است که به کافه تبدیل شده. اینجا همیشه پذیرای جمعیت زیادی است و در دو سالن به علاوه حیاط از کافه نشینان پذیرایی می‌کنند. البته شاید فضای سالن قدیمی ‌بودن آن را برایتان یاداوری نکند اما اگر بر سر میزهای در حیاط بنشینید رو به رویتان ساختمان عمارت را می‌بینید. کافه دیاموند در خیابان ویلا قرار دارد و به همین دلیل جز کافه‌های قدیمی ‌مرکز شهر محسوب می‌شود.

برای مشاهده آدرس، منو و مشخصات کافه دیاموند بر روی نام کافه کلیک کنید و اپلیکیشن را دانلود کنید

۶-چای بار

کافی شاپ چای بار در باغ زیبا و تاریخی انجمن خوشنویسان ایران قرار دارد. ساختمان این چایخانه در واقع عمارت کلاه فرنگی باغ می باشد که در دوران قاجار ساخته شده است. چای بار سبک های سنتی ایرانی و مدرن را در محیط فوق العاده باغ با هم ترکیب کرده. این کافه و چایخانه دارای فضای بسیار دنج با دکوراسیون داخلی جذاب و فضای باز بسیار زیبا می باشد.

برای مشاهده آدرس، منو و مشخصات کافه چای بار بر روی نام کافه کلیک کنید و اپلیکیشن را دانلود کنید

۷- کافه رستوران ری‌را

کوچه لولاگر تهران در خیابان نوفل لوشاتو ­مشخصه‌ای دارد که خیلی‌ها را به آنجا می‌کشاند. پیتزا داوود. پیتزا فروشی‌ای که به گفته خیلی‌ها قدیمی‌ترین پیتزافروشی تهران است. حالا کافه رستوران ری‌را هم بر جذابیت این کوچه اضافه شده است. ری‌را یک ساختمان قدیمی ‌است که فضای داخلی آن مشرف به حیاط است. در طبقه پایین هم گالری وجود دارد که گاهی آثار هنری در آن به نمایش در می‌آید. فضای داخلی ری‌را به این صورت است که تمام دیوارها و ستون‌های آن آجرهای قدیمی ‌است و از سقف آن هم یک ریسه چراغ آویزان است. دکوراسیون و المان‌هایی که در آن به کار برده شده هم با دقت خاصی انتخاب شده تا همه چیز حس نوستالژیک را برای مشتری‌ها تداعی کند. یادتان باشد قبل از رفتن به ری‌را حتما میزتان را رزرو کنید.

برای مشاهده آدرس، منو و مشخصات کافه رستوران ری‌را بر روی نام کافه کلیک کنید و اپلیکیشن را دانلود کنید

۸- رستوران سنتی نان و نمک

نان و نمک هم از بناهای دوره قاجار است که در محله سرچشمه تهران قرار دارد. معمولا رستوران‌های سنتی سعی می‌کنند با دکورهایی که می‌سازند فضای قدیمی‌ را به وجود آورند. اما این جا یک فضای کاملا قدیمی ‌است که قسمتی از آن به رستوران سنتی تبدیل شده و به همین دلیل جذابیت ویژه‌ای دارد. فضای خانه فخرالمولک پر از گچ کاری و آیینه کاری و مقرنس کاری است. حوض آبی رنگی که در حیاط آن قرار دارد هم به تنهایی کافی است تا ما را در زمان به سفر ببرد.

برای مشاهده آدرس، منو و مشخصات رستوران سنتی نان و نمک بر روی نام رستوران کلیک کنید و اپلیکیشن را دانلود کنید

۹- آپ آرت مان

آپ آرت مان یک موسسه فرهنگی در خیابان ایرانشهر تهران است که از بخش‌های مختلفی مثل فروشگاه صنایع دستی و محصولات هنری، کلاس‌های آموزشی و برنامه‌های فرهنگی هنری تشکیل شده. اما قسمت کافه آن ویژگی‌های منصحر به فردی دارد. علاوه بر سالن اصلی که در طبقه همکف این ساختمان قدیمی ‌است، در انتهای سالن چند پله‌ای را که پایین بروید وارد یک گلخانه می‌شوید. گلخانه‌ای که در حیاط یک خانه قدیمی ‌وجود دارد و مشابه آن را شاید در هیچ جای دیگر نبینید. امتیاز مثبت این است که درون این گلخانه میز و صندلی‌های کافه قرار دارد و می‌توانید ساعت‌ها در آن به صحبت با دوستانتان مشغول شوید.

برای مشاهده آدرس، منو و مشخصات کافه آپ آرت مان بر روی نام کافه کلیک کنید و اپلیکیشن را دانلود کنید

۱۰- عمارت رو‌به‌رو

اینجا یک عمارت قدیمی ‌در چهارراه ولیعصر است که به تازگی دستی بر آن کشیده شده و با کاربری‌های مختلف پذیرای مهمانان است. از کتابفروشی و فروش محصولات هنری گرفته تا گالری و کافه‌ای که در پشت بام قرار دارد. همچنین اینجا تماشاخانه‌ای دارد که برای اهل تئاتر از جدیدترین سالن‌های نمایش محسوب می‌شود. وقت گذرانی در این مجموعه فرهنگی، هنری و صرف یک فنجان چای یا قهوه در پشت بام یک خانه قدیمی‌ اتفاقی است که در عمارت رو به رو انتظارتان را می‌کشد.

برای مشاهده آدرس، منو و مشخصات عمارت رو‌به‌رو بر روی نام کافه کلیک کنید و اپلیکیشن را دانلود کنید

 

11 – رستوران وکیل التجار

 

برای مشاهده آدرس، منو و مشخصات رستوران وکیل التجار بر روی نام کافه کلیک کنید و اپلیکیشن را دانلود کنید

لیست کاملی از کافه های پرطرفدار تهران و ده ها کافه و رستوان دیگر تهران را می توانید در اپلیکیشن فیدیلیو پیدا کرده و آن را دنبال کنید تا همیشه در جیبتان باشد. می توانید اپلیکیشن جدید و پرمخاطب فیدیلیو رو برای ios و از گوگل پلی و کافه بازار برای اندورید دانلود کنید.

درباره آوا فوشریان

من علاقه زیادی به کافه و رستوران دارم. نه صرفا بخاطر غذا و خوراکی. بلکه به دلیل دور هم بودن و اتفاق های خوبی که تو اینجور جاها برام میفته. انرژی زیادی هم برای تجربه طعم ها و مکان های جدید دارم. همه این ها در کنار عشق به نویسندگی باعث شده تا عضو تیم فیدیلیو بشم.

2 نظرها

  1. اگر آدرس و یا حدود آدرس در گزارشات باشه بسیار کاربردی جهت انتخابه. من خودم معمولا با توجه به دسترسی خودم انتخاب میکنم برای خوندن گزارش. از طرف دیگه بعضی از این کافه ها در قسمت جست و جو به سادگی پیدا نمیشن

  2. ایام نوروز یه روز رو برای نهار در یکی از این رستوران ها گذاشتم که متاسفانه باعث شد کل روزم هدر بره و در نهایت هم موفق نشم نهار بخورم!
    آپ آرت مان و خانه فرهنگ و هنر واژه به کلی بسته بودن. طرفه هم انقدر شلوغ بود که نمیشد وارد شد!!!