خانه / 10کاری که خوب است انجام دهیم / با ۱۰ ساندویچ فروشی قدیمی ، خوشمزه و خسته تهران بیشتر آشنا شوید

با ۱۰ ساندویچ فروشی قدیمی ، خوشمزه و خسته تهران بیشتر آشنا شوید

ساندویچ را می‌توان اولین فست فودی به حساب آورد که اکثر ما با آن برخورد نزدیک داشتیم، از کوچک تا بزرگ، از پیر تا جوان همه ما عاشق ساندویچ هستیم و به نوعی با انواع مختلف آن خاطره داریم. دنیای ساندویچ و ساندویچ فروشی‌های قدیمی تهران در تاریخ تقریبا ۸۰ ساله‌ای که دارند دچار تغییر و تحول زیادی شده است اما در این بین و میان هزاران ساندویچ فروشی نام‌هایی هستند که اصالت و هویت خود را حفظ کرده‌اند و همچنان ساندویچ‌هایشان مزه خوب و نوستالژیک قدیم را می‌دهند. با ما در این گزارش ۱۰ تایی از مجله فیدیلیو همراه باشید تا با ۱۰ نام نیک در دنیای ساندویچ فروشی‌های تهران بیشتر آشنا شویم. لیست کامل ساندویچ فروشی های قدیمی تهران در اپلیکیشن فیدیلیو هم وجود دارد. برای دیدن لیست تمام ساندویچ های قدیمی، اپلیکیشن فیدیلیو را از اینجا دریافت کنید.

درآمدی بر دنیای ساندویچ‌های از نان بلکی تا نان بلکی

این جور که از خاطرات گذشتگان معلوم است تقریبا ۸۰ سال پیش اغذیه فروشی‌ در محدوده چهارراه استانبول شروع به کار می‌کند و کوکو، کتلت و کالباس را با خیارشور و نان بلکی دست مردم می‌دهد. از آن روز تا همین الان که این مطلب را برای شما می‌نویسیم تاریخ خوشمزه ساندویچ و ساندویچ فروشی‌های تهران دچار تغییر و تحول زیادی شده است. اما در این بین تعدادی ساندویچ فروشی خسته و قدیمی هستند که اصالت و هویت خودشان را به هیچ اتفاق و محصول جدیدی نفروخته اند.در این ۸۰ سال اتفاقات تاثیر گذاری برای ساندویچ ها اتفاق افتاده که تاریخ ساندویچ فروشی ها را به قبل و بعد از خودشان تقسیم کرده‌اند.

 • دنیای خوشمزه ارامنه، از ساندویچ کتلت و کوکو تا انواع ژامبون و بیکن در کنار نان بلکی و نوشیدینی های خنک مثل کوکا و فانتا
 • زاپاتا و ساندویچ‌های ترکیبی که اغذیه فریدون (فری کثیف) مبتکر آن بود
 • پدیده‌ای به نام هایدا در اواخر دهه هفتاد که مردم را با حجم زیادی کالباس و سس مایونز آشنا کرد
 • دنیای فلافل های سلف سرویس که مکانی شد برای تخلیه هیجانات انباشته مردم
 • بازگشت دوباره ساندویچ‌های نان بلکی معروف ساندویچ‌های دهه شصتی
 • انواع ساندویچ سه چهار نفره به اسم‌های بمب و نارنجک که جدیدترین پدیده این روزهای تهران هستند

لیست کاملی از کافه های پرطرفدار تهران و ده ها کافه و رستوان دیگر تهران را می توانید در اپلیکیشن فیدیلیو پیدا کرده و آن را دنبال کنید تا همیشه در جیبتان باشد. می توانید اپلیکیشن جدید و پرمخاطب فیدیلیو رو برای ios و از گوگل پلی و کافه بازار برای اندورید دانلود کنید.

۱- اولدوز (فلسطین)

درباره‌ی اولدوز فقط باید از دانشجویان میدان انقلاب پرسید. اولدوز یک مغازه‌ی کوچک با کاشی‌های زرد، چند صندلی فرفورژه قدیمی و میزهای گرد کوچک است. مشتری‌ها به اینجا «اغذیه فروشی خیلی خسته» می گویند. اولدوز یکی از پر خاطره‌ترین و قدیمی‌ترین ساندویچی‌ها در خیابان فلسطین است که البته تاریخی‌ترین پاتوق ساندویچی شهر هم محسوب میشود و از سال ۱۳۱۷ در این مکان وجود دارد و سال ۱۳۵۷ تبدیل به ساندویچی شده است.
اولدوز ظهرها با انواع ساندویچ‌های خونگی و خوش طعم میزبان دانشجویان حوالی میدان انقلاب است و عصرها با سیب زمینی‌های جذاب ‌و پرطرفدارش. البته اولدوز مشتری‌های پر و پا قرص قدیمی هم دارد که شب‌ها به پاتوقشان سر میزنند و همچنان بعد از سال‌ها اولدوز برایشان محبوب‌ترین پاتوق ساندویچی شهر است.

برای مشاهده آدرس، منو و مشخصات ساندوچی اولدوز بر روی نام ساندوچی کلیک کنید و اپلیکیشن را دانلود کنید

۲- ساندویچ یگانه (میدان نیلوفر)

یگانه خیلی قدیمی نیست ولی تمام قوانین مربوط به ساندویچ های دهه شصت را رعایت می کند. ساندویچ با نان بلکی و پیاز و جعفری که البته امکان سفارش با نان باگت هم در این ساندویچی وجود دارد. کباب چوبی و زبان از محبوب ترین های ساندویچ یگانه هستند و قسمتی از هویت این ساندویچ فروشی. یگانه اواخر دهه هفتاد افتتاح شده است اما میتواند لذت خوردن یک ساندویچ دهه شصتی را به شما هدیه بدهد.

برای مشاهده آدرس، منو و مشخصات ساندویچ یگانه بر روی نام ساندوچی کلیک کنید و اپلیکیشن را دانلود کنید

۳- خانلری (بندری) – تجریش

نه ما، نه شما و نه هیچ کس دیگر نمی‌تواند در خانه بندری را به روشی درست کند که خانلری در مغازه درست می‌کند. اصلا شاید یکی از کسایی که حق بزرگی به گردن این ترکیب ایرانی از محصول غیر ایرانی داشته خانلری باشد. اینجا هم به گفته خودشان ۷۰ سال قدمت دارد، ۷۰ سال به همین سبک بوده است با همان جعبه‌های نوشابه شیشه‌ای جلوی در که حکم میز و صندلی را دارند. اینجا هفتاد سال است که ساندویچ گرم دارد و این روزها که البته ۱۵-۲۰ سالی میشود ساندویچ بندری هایشان با قارچ و پنیر معروف‌ترین ساندویچ بندری شهر است.

برای مشاهده آدرس، منو و مشخصات ساندوچ خانلری بر روی نام ساندوچی کلیک کنید و اپلیکیشن را دانلود کنید

۴- ساندویچ قدیمی محمود (مفتح)

یک سری کارها را اگر با هم انجام ندهید نمیتوانید هیچ لذتی از آن کار ببرید، مثلا اگر کباب کوبیده را با ریحان نخورید یا پیتزا را با نوشابه، سیب زمینی سرخ کرده را با سس کچاپ و یک زمانی هم اگر استادیوم امجدیه میرفتید و بعد ساندویچ محمود نمیخوردید. البته که این داستان خیلی قدیمی است و این ساندویچی‌ که ما در لیست آورده ایم هم، هم سن این داستان قدیمی اما هنوز سرپاست و هنوز هم مشتری های خودش را دارد، جایی که ساندویچ هایش را با فلفل سبز و لیمو ترش سرو می‌کند. محمود هم ساندویچ سرد دارد و هم گرم، از مغز و زبان و قارچ بگیر تا بندری و ساندویچ سنتی مرغ. اینجا از سال ۱۳۴۵ ساندویچ فروشی  است و الان یکی از معروف ترین پاتوق ها در سبک کاری خودش است، اینجا ساندویچ فروشی آقا محمود است.

برای مشاهده آدرس، منو و مشخصات ساندویچ محمود بر روی نام ساندوچی کلیک کنید و اپلیکیشن را دانلود کنید

۵- ساندویچ امیر (طالقانی)

ساندویچ امیر در محدوده عشرت آباد و میدان سپاه و خیابان طالقانی از آن ساندویچ فروشی‌های نوستالژیک با سبک و سیاق قدیمی و خسته است. از همان ساندویچ فروشی‌هایی که سوپ جو و خوراک لوبیا دارند و در کاسه فلزی سرو میکنند و جلوی صفحه گریلشان از دیس ماکارونی تا کوکتل‌های انباشته و قارچ به چشم میخورد. یک محوری هست که ابتدای آن بهداشت و انتهای آن خوشمزگی قرار دارد، اواسط این محور جایی است که ساندویچ امیر قرار دارد، یعنی هم از بهداشت دور است و هم از خوشمزگی. ولی اینجا هم برای خودش یک دنیا عاشق دارد که به عشق ساندویچ های خسته می آیند.

برای مشاهده آدرس، منو و مشخصات ساندویچ امیر بر روی نام ساندوچی کلیک کنید و اپلیکیشن را دانلود کنید

۶- مقدم (به نمایندگی از ساندویچ‌های قدیمی)

ساندویچ مقدم هم از ساندویچ فروشی‌هایی است که قدیمی نیست ولی ظاهر قدیمی دارد و سبک و سیاقش از خیلی از پیرهای این صنف قدیمی‌تر است. حالا دیگر کمتر ساندویچ فروشی قدیمی ساندویچ هایش را در نان بلکی سرو میکند اما ساندویچ مقدم همه ساندویچ هایش در نان بلکی با پیاز و جعفری است. مقدم فرزند خلف همه ساندویچ فروشی‌های خسته تهران است که هم اصالت یک ساندویج فروشی قدیمی را دارد و هم کلی ساندویچ خوشمزه با چند رنگ نوشابه شیشه‌ای سرو میکند، مقدم در خیابان میرزای شیرزای رقیب قدیمی و کار کشته زیاد دارد ولی این روزها مردم مزه ساندویچ هایش را دوست دارند و مقدم گوی سبقت را از اکثر رقیبا ربوده است.

برای مشاهده آدرس، منو و مشخصات اغذیه مقدم بر روی نام ساندوچی کلیک کنید و اپلیکیشن را دانلود کنید

۷- ساندویچ ارمنی طلائی

ارمنی، تمیز، کمی بد اخلاق و یک سس خردل خطرناک این‌ها نشانه های یکی از ساندویچ فروشی‌های ارمنی و قدیمی شهر است، آن هم در خیابان میرزای شیرازی که پاتوق کلی ساندویچ فروشی قدیمی و ارمنی است. بله در بازار غذایی امروز که هزار و یک جور ساندویچ در انواع و اقسام مختلف وجود دارد، اگر یک ساندویچی پیدا بشود که هات داگش را نصف کند یا همبرگرش را لای نون باگت سرو کند مورد غضب خیلی‌ها قرار میگیرد، ولی قطعا همان ساندویچی مغضوب نمی‌تواند طلائی باشد. اینجا رسم و رسوم خودش را دارد و کلا با دنیای بیرون کاری ندارد، فقط به همه هشدار میدهد که این سس خردلی که رو پیشخوان گذاشته اند اگر به قاعده و به اندازه استفاده نکنید چنان کاری با شما میکند که تا عمر دارید فراموش نکنید.

برای مشاهده آدرس، منو و مشخصات ساندویچ طلایی بر روی نام ساندوچی کلیک کنید و اپلیکیشن را دانلود کنید

۸- اغذیه فرد بلوار (آقا شاهپور)

روی شیشه این مغازه نوشته شده است با ۷۰ سال سابقه ولی خوب دیگر اشاره نکرده است که ۷۰ سال سابقه در چه چیزی؟ اینجا یکی از همان دخمه‌های شکمی تهران است که همه کسانی که اهل شکم باشند و گذرشان یا محل کارشان در محدوده بلوار کشاورز باشد اغذیه فرد بلوار را میشناسند. اگر فرد بلوار میروید لطفا توقعی از بهداشت و جای تمیز نداشته باشید. اینجا بندری‌هایش، ساندویچ اقلیت و خوراک جگرش معروف است اآن هم روی میز و نیمکتی که تیر تخته‌ای بیش نیستند و یک دنیا خاطره روی آن ها سنگینی میکند. اینجا یکی از قدیمی ترین پاتوق های غذایی بلوار کشاورز است و هنوز هم خوردن یک ساندویچ خسته در آن مزه میدهد.

برای مشاهده آدرس، منو و مشخصات اغذیه فرد بلوار بر روی نام ساندوچی کلیک کنید و اپلیکیشن را دانلود کنید

۹- اغذیه شوخ (منیریه)

اگر از اهل دلان بپرسی ساندویچ الویه را کجا بخوریم از هر ۱۰ نفر ۹ نفر جواب میدهند فقط شوخ. اغذیه فروشی شوخ در میدان منیریه یکی دیگر از ساندویچ فروشی‌های قدیمی شهر است که بخاطر چیزی به جز ژامبون و بندری و … معروف شده است. اینجا از اولین مغازه‌های تهران است که خیلی از افراد را با یک غذای جدید آشنا کرد، آن هم سالاد الویه، شوخ علاوه بر سالاد الویه، سالاد اندونزی و ساندویچ‌های دیگر بازار را هم سرو میکند، البته که هرچه در زمان به سمت جلو میرویم این شوخ از آن شوخ سابق فاصله میگیرد، ولی هنوز هم شب‌های ماه رمضان و ایام محرم جلوی این ساندویچی تا کله سحر مشتریان ایستاده اند و ساندویچ‌های اینجا را با نوشابه کانادا درای میل میکنند.

برای مشاهده آدرس، منو و مشخصات اغذیه شوخ بر روی نام ساندوچی کلیک کنید و اپلیکیشن را دانلود کنید

۱۰- فلافل مروی

تقریبا ۷۰-۸۰ سال است که ما تهرانی ها با فلافل آشنا شدیم و می‌توانیم در حوالی بازار یکی از اولین مغازه‌هایی را پیدا کنیم که ساندویچ فلافل را به ما داد. فلافل مروی یکی از قدیمی‌ترین‌هاست که همچنان سرپا بوده و فعالیت می‌کند. صف طولانی در هر ساعتی از روز نشانه این فلافلی است، فلافلی‌ای که از یک مغازه دو متری با دو نفر پرسنل به یک مغازه بیست متری با تعداد زیادی نیرو تبدیل شده است. کوچه مروی در گذشته به کوچه عرب‌ها معروف بوده و عرب‌ها هم فلافل را با خودشان به این کوچه آورده اند و با سس انبه و ترشی بندری دست مردم داده اند تا لذت یک طعم ناب عربی را به مردم بچشانند.

برای مشاهده آدرس، منو و مشخصات فلافل مروی بر روی نام ساندوچی کلیک کنید و اپلیکیشن را دانلود کنید

 

لیست کاملی از رستوران ها و خوردنی فروشی های جذاب و قدیمی تهران و ده ها کافه و رستوان دیگر تهران را می توانید در اپلیکیشن فیدیلیو پیدا کرده و آن را دنبال کنید تا همیشه در جیبتان باشد. می توانید اپلیکیشن جدید و پرمخاطب فیدیلیو رو برای ios و از گوگل پلی و کافه بازار برای اندورید دانلود کنید.

درباره ایمان تیموریان

یک علاقه‌مند به غذا و آشپزی، رستوران و کافه گردی هستم که تحصیلاتم را در رشته مهندسی برق تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه دادم ولی هیچ وقت دست از علایقم نکشیدم. همیشه دوست داشتم مکان‌های خوب و بد را به دیگران معرفی کنم تا به نحوی باعث پیشرفت و بالا رفتن سطح استانداردها در رستوران‌ها و کافه‌ها شوم . فیدیلیو بستری هست که این شرایط را برای ما فراهم کرده تا به این هدف برسیم.

۵ نظرها

 1. اتفاقا لفظ خسته خیلی هم جذاب و به جابود،…👍😉

 2. شاید بهتر بود نویسنده محترم کمتر از لفظ خسته برای توصیف نوستالژی این ساندویجی ها استفاده می کرد . کلمه خسته بیشتر تداعیِ داغان و قراضه و لوچ و لَنگ را به ذهن متبادر می کند.

  • ایمان تیموریان

   ما در این مطلب یا گزارش ۱۰ تایی به دنبال ساندویچ فروشی هایی بودیم که در گذر این سال ها کمترین تغییر را در دکور و منوی خودشون دادند. ساندویچ فروشی هایی که بعد از ۳۰ ۴۰ سال فضای کاریشون خستست، خسته و البته خوشمزه.

 3. بهزاد جمارانی

  دقیقا …اصلا سلامتی کیلو چند هست…زندگی لذت مزه و خوشمزگی و حکومت شکم بر عقل است…چون ما هنوز همون بچه هایی هستیم که عقلمون به خوشمزگی هست…زنده باد شکم

  • ایمان تیموریان

   بله درسته که اکثر این ساندویچ ها از سوسیس و کالباس و گوشت های فرآوری شده تهیه شدن که برای سلامتی آنچان مفید نیستن، ولی این غذا، غذای روحِ این غذا از خوشی های کوچک زندگیه که باید به اندازه ازش لذت برد