خانه / پیشنهادهای ویژه / با گیاهخواری و انواع مختلف آن بیش‌تر آشنا شوید

با گیاهخواری و انواع مختلف آن بیش‌تر آشنا شوید

انجمن گیاهخواری یک گیاه خوار را به این صورت معرفی می‌کند:

” یک گیاهخوار فردی است که با رژیمی شامل حبوبات، دانه‌های روغنی، خشکبار، سبزیجات، میوه‌ها، قارچ‌ها، جلبک، مخمرها و یا دیگر خوراکی‌های غیر حیوانی (مانند نمک) با و یا بدون محصولات لبنی، عسل و یا تخم مرغ زندگی می‌کند. یک گیاهخوار غذایی را نمی‌خورد که شامل بخشی از بدن حیوان زنده و یا مرده باشد و یا آن غذا به نوعی با استفاده از بدن آن حیوان تولید شده باشد. این موارد شامل گوشت قرمز، گوشت سفید (مرغ و ماهی و میگو)، حشرات و محصولات فرآوری شده و حتی ژلاتین نیز می‌شود.”

از جمله فواید و مزایای گیاهخواری

  • کاهش احتمال ابتلا به انواع سرطان
  • کاهش میزان کلسترول
  • تناسب اندام و کاهش وزن و جلوگیری از چاقی
  • بهبود بیماری های قلبی
  • تنظیم فشار خون
  • جلوگیر از ابتلا به دیابت
  • جلوگیری از ابتلا به سنگ کلیه، سنگ کیسه صفرا

چندین سطح و گونه مختلف از گیاهخواری وجود دارد. با مجله فیدیلیو همراه باشید در ادامه این مطلب از معرفی سخت‌ترین نوع گیاهخواری شروع می‌کنیم و به انواع ساده‌تر آن می‌رسیم، انواع مختلف گیاهخواری به قرار زیر است:

ویگن Vegan

ویگن‌ها هیچکدام محصولاتی را که به طور مستقیم و غیرمستقیم از حیوانات تهیه می‌شوند استفاده نمی‌کنند. پس ویگن‌ها نه از گوشت قرمز استفاده می‌کنند نه از گوشت سفید و نه از ماهی. این گروه حتی تخم مرغ و لبنیات، عسل، موم و حتی ژلاتین هم استفاده نمی‌کنند! همچنین ویگن‌ها بطور معمول از هیچ محصول حیوانی حتی چرم، ابریشم و پشم هم استفاده نمی‌کنند.

خام گیاهخواری Raw Vegetarian

در این روش تغذیه گوشت و لبنیات فرآورده‌های آن و تخم مرغ به هیچ صورتی مصرف نمی‌شود. خام گیاهخواران از مواد محرک مانند قهوه، چای، نوشیدنی‌های الکلی یا سیگار خوداری می‌کنند و آن‌ها را به کار نمی‌برند. غذای مصرفی این افراد شامل انواع میوه، سبزی یا سالاد، آجیل و خشکبار مانند مغز گردو، پسته، فندق، بادام و انواع جوانه‌ها از قبل جوانه ماش، نخود، گندم، عدس، سویا و مواد قندی نظیر عسل، کشمش خرما، انجیر و شکر قهوه‌ای و غیره است که بصورت خام و طبیعی مصرف می‌نمایند که می‌توان آن‌ها را بصورت غذای ترکیبی درآورد و مصرف کرد.

لاکتو وجترین Lacto Vegetarian

این گونه از گیاهخواران گوشت قرمز، سفید، ماهی و تخم مرغ میل نمی‌کنند. لاکتو وجترین‌ها از شیر و سایر محصولات لبنی مانند پنیر و ماست و … استفاده می‌کنند.

اوو وجترین Ovo Vegetarian

این گروه هیچ نوع گوشتی مصرف نمی‌کنند اما تخم مرغ و محصولات تخم مرغی را میل می‌کنند.

لاکتو-اوو وجترین Lacto-Ovo Vegetarian

این گروه گوشت مصرف نمی‌کند اما تخم مرغ و انواع محصولات لبنی را مصرف می‌کنند. این نوع از گیاهخواری رایج‌ترین گونه از انواع گیاهخواری است.

پولوتاریَن Pollotarian

این گروه گوشت قرمز و ماهی و غذای دریایی مصرف نمی‌کنند. این نوع رژیم یک رژیم نیمه گیاهخواری است و افراد پیروی این روش در رژیم خود مجاز به استفاده از گوشت مرغ و ماکیان و تخم مرغ و لبنیات می باشند.

پسکاتارین Pescatarian

این گروه شاید از لحاظ تکنیکی گیاهخوار نباشند اما مصرف گوشتشان را محدود به ماهی و غذای دریایی کرده‌اند. این گروه از گوشت قرمز، سفید و پرندگان مصرف نمی‌کنند. این رژیم بعنوان رژیم شبه گیاهخواری یا رژیم انعطاف پذیر در نظر گرفته می‌شود.

با اپ فیدیلیو بهترین کافه و رستوران های اطرافت رو پیدا کن

درباره ایمان تیموریان

یک علاقه‌مند به غذا و آشپزی، رستوران و کافه گردی هستم که تحصیلاتم را در رشته مهندسی برق تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه دادم ولی هیچ وقت دست از علایقم نکشیدم. همیشه دوست داشتم مکان‌های خوب و بد را به دیگران معرفی کنم تا به نحوی باعث پیشرفت و بالا رفتن سطح استانداردها در رستوران‌ها و کافه‌ها شوم . فیدیلیو بستری هست که این شرایط را برای ما فراهم کرده تا به این هدف برسیم.

موارد جالب

هرآنچه برای طراحی دکوراسیون رستوران خود به آن نیاز دارید.

رستوران نباید تنها جایی برای صرف غذا باشد، بلکه مشتریان آن باید احساس راحتی و …

رفتن به نوارابزار