خانه / کافه و رستوران / 5 فرصت عمده برای کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری رستوران
افزایش بهره وری رستوران

5 فرصت عمده برای کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری رستوران

 

مدت زمان مطالعه این مقاله : ۹ دقیقه

مقدمه:

امروزه با وجود این که تمامی مشاغل سعی در افزایش درآمد های خود را دارند، متاسفانه با مشکل افزایش هزینه های نیروی کار روبرو هستند. در این مقاله از مجله فیدیلیو به بررسی 5 فرصت عمده برای صاحبان رستوران جهت کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری رستوران خواهیم پرداخت تا به مهم ترین تاکتیک ها جهت افزایش درآمد رستوران و استراتژی هایی برای شکست دادن رقبا با مدیریت موجودی و مدیریت درآمد برسیم.

گردش مالی کارکنان:

 رستوران داری به خاطر نرخ فرسایش بالای کارکنانی  که دارد، یک  شغل پر دردسری است. امروزه استخدام کارکنان ماهر و آشپزهای حرفه ای در بازار رقابتی رستوران داری کار ساده ای نمی باشد. میل به رشد شغلی بهتر، حقوق رقابتی بالای کارکنان در سایر رستوران ها و تغییر شغلی آسان برای کارکنان رستوران موجب افزایش نرخ فرسایشی آن ها شده است. از آن جایی که آموزش و حفظ کارکنان یک رستوران و چرخه ی بی پایان  استخدام می تواند بر تجربه ی مشتری تاثیر زیادی بگذارد، بنابراین یکی از اصلی ترین دغدغه های صاحبان رستوران ها، برای افزایش بهره وری رستوران خود، غلبه بر جابجایی کارکنان و حفظ و نگهداری آن ها می باشد. 

روش هایی که برای حل این مشکل وجود دارد به این صورت که می توانند یک دستمزد رقابتی ارائه داده و با بررسی عملکرد منظم کارکنان خود در طول سال، برای آن ها پاداش و مبالغی جهت افزایش بهره وری رستوران خود ارائه دهند. همین طور با افزایش حقوق و پاداش و دیگر جوایز مالی می توانید موجب ایجاد انگیزه در کارکنان رستوران و تقویت وفاداری آن ها شوند. برای افزایش بهره وری رستوران می توانند فرصت های رشدی زیادی را برای کارکنان  ایجاد کرده و جلسات آموزشی مدیریتی بیشتری را جهت تقویت رشد شغلی آن ها برگزار کنند. 

 

 

افزایش بهره وری رستوران
افزایش بهره وری رستوران

با افزایش فروش در رقابت جلوتر بمانید:

در صورتی که یک رستوران به اوج قله ی شهرت خود رسیده باشد و با وجود افزایش رقابت، نگهداری جایگاه برتری برای آن بسیار دشوار است. چون با ورود یک رقیب جدید به بازار، امکان سقوط شدید در فروش آن وجود دارد.  از دیگر عوامل تاثیر گذار در ثابت ماندن فروش رستوران ها: فصلی بودن، تورم، عوامل اقتصادی، تغییر ترجیحات مشتریان و عوامل بی شمار دیگر می باشند. از جمله استراترِی هایی که برای شکست دادن رقبا و افزایش بهره وری رستوران وجود دارد به شرح زیر هستند:

 1. صاحبان رستوران باید سعی کنند که همواره از روندها جلوتر بوده و خدمات و غذاهای رستوران خود را با کیفیت بالاتر ارائه دهند. این امر موجب می شود تا از مشتریان خود بازخورد سازنده گرفته و خاطره ای به یاد ماندنی برای آن ها رقم بزنند.
 2. هدف های خود را مشخص کرده و بازار را به صورت دقیق دنبال کنند. اولین گام برای این کار، شناخت پایگاه گسترده ای از رقبا و توسعه ی مداوم استراتژی های رقابتی برای متمایز سازی برند خود با سایر رستوران ها می باشد.
 3. به دلیل این که ذائقه ی مصرف کننده همواره در حال تغییر است، بایستی برای پاسخ به روندهای در حال تغییر همیشه آگاهی و دانش خود را از شیوه های زندگی افزایش دهند. به عنوان نمونه: امروزه مواد غذایی ارگانیک و طبیعی بیش از پیش مورد استقبال مصرف کننده ها قرار می گیرد.  
 4. داشتن یک منوی جذاب و متفاوت می تواند موجب افزایش بهره وری رستوران  شود. بررسی و انتخاب استراتژیک منوی رستوران با قیمت های مناسب می تواند فروش رستوران را بین 10 تا 15 درصد افزایش دهد.
 5. با توسعه ی مفاهیم و محصولات جدید می توانند تجربه های بهتری به مشتری های خود ارائه دهند که همین امر می تواند افزایش بهره وری رستوران را زیاد کند.

 

 

افزایش بهره وری رستوران
افزایش بهره وری رستوران

پای مشتری:

اولین چیزی که مشتریان برای انتخاب رستورانی که قصد غذا خوردن در آن را دارند در نظر می گیرند، فضا و خدمات و کیفیت غذا می باشد. برخی عوامل تاثیر گذاری که می تواند تاثیر مستقیمی بر تجربه ی مشتری بگذارد همین موارد می باشد. یکی از اصلی ترین دغدغه هایی که صاحبان رستوران دارند، تعداد مشتریان کم به خصوص در روزهای شلوغ است. علاوه بر این موضوع، ایجاد وفاداری مشتری به سناریوی تجاری فعلی برای صاحبان رستوران بسیار چالش برانگیز می باشد.  برای افزایش بهره وری رستوران و ایجاد تجربه ی عالی برای مشتری و افزایش وفاداری آن ها برخی موارد وجود دارند که به شرح زیر هستند:

 1. پیروی کردن از استانداردهای کیفیت غذایی و خدمات بالا در تمام مدت
 2. برای درک خواسته ها و نظرات مشتریان می توان از طریق رسانه های اجتماعی اقدام به پیگیری و بررسی نظرات آن ها نمود.
 3. به بازخورد مشتری های خود توجه کرده و از آن ها به عنوان راهنمای رشد کسب و کار استفاده کرد. 

 

 

افزایش بهره وری رستوران
افزایش بهره وری رستوران

مدیریت موجودی:

یکی از دیگر دغدغه های صاحبان رستوران ، مدیریت موجودی می باشد. در صورتی که این کار به درستی انجام نشود، هزینه ها افزایش یافته و در نهایت تاثیر منفی می تواند بر درآمد رستوران داشته باشد. اقداماتی که برای مدیریت موجودی موثر جهت افزایش بهره وری رستوران وجود دارد به شرح زیر است:

 1. برای مدیریت موجودی می توان از پلتفرم های فناوری سیستمی در رستوران ها استفاده کرد. این پلتفرم ها بدون هیچ گونه مداخله ی دستی و با ردیابی مصرف موجودی می تواند گزارش های دقیق روزانه را ارائه دهد.
 2. تمامی عملیات اصلی رستوران را با استفاده از نرم افزارها  و پلتفرم های سیستمی می توانید استاندارد سازی نمایید.

مدیریت درآمد:

افرادی که قصد راه اندازی یک رستوران را دارند، روز به روز با افزایش هزینه های مرتبط رو به رو هستند. از جمله هزینه های اصلی برای راه اندازی یک رستوران عبارت است از: هزینه های نیروی کار، هزینه های غذا، لوازم آشپزخانه، اجاره و خدمات آب و برق، هزینه های بازاریابی و … .برخی از افراد به هنگام استارت کار، فراموش می کنند که یک رستوران برای این که به بهره وری  برسد نیاز به گردش سرمایه دارد. نکاتی که برای مدیریت درآمد و افزایش بهره وری رستوران و کسب سود وجود دارد به شرح زیر هستند:

 1. برای جذب مشتری بیشتر به کارکنان آموزش دهید تا خدمات غذایی اضافی ارائه دهند.
 2. با استفاده از یک نرم افزار مدیریت رستوران می توانید زمان تحویل سفارشات را بهینه سازی کنید.
 3. برای خدمات رسانی سریع به مشتری و بهبود درآمد رستوران، روش های سفارش گیری سنتی و دستی را با دستگاه های دستی جایگزین نمایید.

درباره safoora makhmalbaf