خانه / تاپ / ۱۱ حقیقت جالب در مورد پاستا که احتمالا نمی‌دانستید!
حقیقت جالب در مورد پاستا

۱۱ حقیقت جالب در مورد پاستا که احتمالا نمی‌دانستید!

پاستا یکی از اجزای رژیم غذایی کانادایی‌ها برای نسل‌های متوالی‌ست. شما احتمالا فکر می‌کنید که همه چیز را در مورد پاستا می‌دانید، درست است؟ اشتباه می‌کنید! در اینجا ۱۱ حقیقت جالب در مورد این رشته‌های خوشمزه ایتالیایی وجود دارد که احتمالا نمی‌دانستید، از جمله اینکه در واقع ایتالیا هرگز اولین کشوری نبود که از خوردن پاستا لذت برد. اگر شما از طرفداران پر و پا قرص پاستا هستید این مطلب از مجله فیدیلیو را از دست ندهید!

۱-پاستا اول در چین خورده شد نه ایتالیا

حقیقت جالب در مورد پاستا

ما به صورت معمول فکر می‌کنیم که پاستا در ایتالیا اختراع شده، اما اولین گزارشات ثبت شده از مردمی که پاستا می‌خوردند نشان می‌دهد که پاستا در حدود ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح از چین آمده است. افسانه‌ای وجود دارد که بر طبق آن کاشف معروف، “مارکو پلو” این رشته‌ها را در قرن دوازدهم به ایتالیا معرفی کرده‌است. اما شواهد تاریخی حاکی از این است که ایتالیای باستان پیش از آن، در ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح پاستای خود را ساخته بود. (از طریق خرد کردن و ساییدن دانه‌های غلات و مخلوط کردن آنها با آب و ساخت خمیر)

۲-سس گوجه بعدا به پاستا افزوده شد

حقیقت جالب در مورد پاستا

مردم برای هزاران سال پاستا را می‌خوردند بدون اینکه کسی فکر کند می‌توان به آن سس گوجه اضافه کرد. احتمالا دلیل اصلی آن این است که گیاه گوجه‌فرنگی بومی اروپا نیست و تا سال‌ها به این قاره معرفی نشده بود. تا زمانی که “کورتز” کاشف ایتالیایی در سال ۱۵۱۹ گوجه‌ها را از مکزیک به اورپا آورد. گوجه‌ها و پاستا خیلی زود به یک ترکیب نمادین در ایتالیا تبدیل شدند و این تنها ماده اضافه شده به پاستا در آن زمان بود تا وقتی که گوشت‌ها با آن مخلوط شدند.

۳- ۶۰۰ شکل مختلف

حقیقت جالب در مورد پاستا

طبق گزارش سازمان بین المللی پاستا، بیش از ۶۰۰ شکل مختلف از پاستا در سراسر جهان وجود دارد.

۴-توماس جفرسون پاستا را به آمریکا آورد

حقیقت جالب در مورد پاستا

توماس جفرسون، سومین رئیس جمهور ایالات متحده، اولین کسی بود که قبل از سال ۱۷۸۹ پاستا را به آمریکا معرفی کرد.

۵-ایتالیایی‌ها بیشترین پاستا را می‌خورند

حقیقت جالب در مورد پاستا

همانطور که انتظار داشتید ایتالیا کشوری است که بیشترین پاستای جهان را مصرف می‌کند. با این حال ممکن است انتظار نداشته‌باشید که دومین و سومین کشوری که بیشترین پاستا را مصرف می‌کنند ونزوئلا و تونس باشند. چه کسی می‌دانست؟

۶-ایتالیایی‌ها چقدر پاستا می‌خورند؟

حقیقت جالب در مورد پاستا

سازمان بین المللی پاستا ادعا می‌کند که اگر ایتالیایی‌ها مقدار متوسط سالیانه پاستا را در شکل اسپاگتی (به‌جای فرم‌های دیگر پاستا) بخورند، آنها سالیانه حدود ۶۰۰ میلیون کیلومتر اسپاگتی می‌خورند، این مقدار از رشته‌ها برای پوشاندن کره زمین به اندازه ۱۵۰۰۰ بار است.

۷-پاستای مورد علاقه آمریکایی‌ها هست…

حقیقت جالب در مورد پاستا

یک نظرسنجی در روز جهانی پاستا در سال ۲۰۱۳ نشان داد که سه نوع پاستا مورد علاقه آمریکایی‌ها، به ترتیب اسپاگتی، پنه و روتینی است.

۸-کلمه “پاستا” معانی مختلفی در دنیا دارد

حقیقت جالب در مورد پاستا

کلمه “پاستا” در واقع یونانی و لاتین است و عینا به معنای “فرنی جو” در یونان و “کیک خمیر شیرین” در لاتین است. با این حال در ایتالیا، این کلمه به معنای”چسبیدن ” است و دلیل آن روش ساخت پاستاست، که عمدتا با مخلوط کردن آب و آرد همراه با مواد تشکیل دهنده دیگر مانند تخم‌مرغ و روغن زیتون به دست می‌آید.

۹-خوردن پاستا شما را خوشحال می‌کند

حقیقت جالب در مورد پاستا

و دیگر حقیقت جالب در مورد پاستا اینست که خوردن پاستا شما را خوشحال‌تر می‌کند! این حقیقت دارد، کربوهیدرات‌های موجود در پاستا باعث افزایش تولید سرتونین در بدن می‌شود. دانشمندان معتقدند ترشح ماده‌ای به نام سرتونین در بدن موجب احساس شادی در افراد می‌شود.

۱۰-سس‌های مختلف نیاز به پاستاهای متفاوتی دارند

حقیقت جالب در مورد پاستا

همه انواع پاستا را نمی‌توان با همه سس‌ها تهیه کرد. پاستا مسطح مانند فتوچینی و لینگوین بهتر است با سس‌های کرمی تهیه شوند. از طرفی سس گوجه‌فرنگی غلیظ و سفت باید به پاستای کوچک لوله‌ای یا مارپیچ شکل، مثل روتینی اضافه شود.

۱۱-اسپاگتی بر روی درختان رشد می‌کند؟

حقیقت جالب در مورد پاستا

آخرین حقیقت جالب در مورد پاستا اینست که پاستا بخشی از یک کلاهبرداری تلویزیونی در برنامه‌ای در “روز شوخی” (روز اول آوریل است که در این روز مردم باهم شوخی می‌کنند) بود. در یک آوریل سال ۱۹۵۷ بی بی مستندی منتشر کرد که ادعا می‌کرد اسپاگتی بر روی درختان رشد می‌کند. این یک کلاهبرداری از میلیون‌ها تماشاگر ساده بریتانیایی بود که فیلمی جعلی از برداشت رشته‌ها از درختان اسپاگتی توسط زنان در سوئیس را نشان می‌داد.

درباره زهرا بیدمشکی

دنیای خوراکی‌ها همیشه برای من یه دنیای هیجان‌انگیز بوده؛ یه غذای دلچسب می‌تونه حال آدمو عوض کنه و فیدیلیو اونجاییه که میشه یه عالمه بهونه خوشمزه رو برای ساختن یه حال خوب توش پیدا کرد.

۲ نظرها

  1. جالب بود ! سپاس از اطلاعات تان !