خانه / اخبار / چه مواد غذایی باید در کیف نجات زلزله داشته باشیم؟
کیف نجات زلزله

چه مواد غذایی باید در کیف نجات زلزله داشته باشیم؟

کیف نجات زلزله یکی از موارد ضروری در شرایط بحرانی پس از زمین لرزه است که در این شرایط می‌تواند بسیار مفید واقع شود و شاید جان بسیاری از افراد را نجات دهد. هر از گاهی شاهد اخبار ناگوار مختلف از نقاط گوناگون دنیا در ارتباط با وقوع زلزله و آثار خرابی بعد از آن هستیم. در این میان به محض وقوع حوادث ناگوار این چنینی همه ما یاد کیف نجات زلزله افتاده و با خود عهد می‌کنیم در اصرع وقت یک کیف امداد و نجات از زلزله تهیه کنیم. اما به محض فروکش کردن تب داغ این اخبار ناگوار همه آن را به دست فراموشی می‌س‍پاریم.

با این وجود بی شک همه می‌دانیم حادثه هیچ گاه خبر نمی‌کند. بد نیست همه ما جوانب احتیاط را رعایت کنیم و یک کیف نجات زلزله برای مواقع ضروری آماده کنیم. اما این کیف نجات زلزله باید چه چیزهایی را در خود جای دهد؟ در ادامه این مطلب از مجله فیدیلیو همراه ما باشید تا با اقلام ضروری کیف نجات زلزله آشنا شوید.

کیف نجات زلزله

چرا باید کیف نجات زلزله تهیه کنیم؟

حتما تا کنون همه شما با زلزله و آثار مخرب بعد از آن آشنا شده‌اید. در حوادث ناگواری از جمله زمین لرزه نخستین موضوعی که باید به آن توجه کنید نجات خود و خانواده تان از محل وقوع حادثه است که بارها در رسانه‌های مختلف عمومی‌ و اجتماعی از چگونگی برخورد با آن صحبت شده است.

اما نکته بعدی پس از نجات از محل وقوع زمین لرزه است. تا کنون به این فکر کرده اید که اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید که از زمین لرزه نجات پیدا کنید و بتوانید خود و خانواده تان را از محل وقوع زمین لرزه تا حدودی دور کنید قدم بعدی چه خواهد بود؟

برای روشن‌تر شدن موضوع بد نیست خود را در چنین شرایطی قرار دهیم. زمین لرزه به پایان رسیده است و آثار مخرب بسیاری از خود بر جای گذاشته است. تمام مسیرهای دسترسی به منطقه سکونت شما بسته شده و حتی راه‌های ورود به مزلتان هم مسدود شده اند.

شما و خانواده‌تان از زمین لرزه وحشتناکی جان سالم به در برده‌اید اما تا رسیدن نیروهای امدادی که ممکن است ساعت‌ها به طول بیانجامد نیاز به اقلام ضروری دیگری از جمله آب و غذا و جعبه کمک‌های اولیه دارید. در این جاست که کیف نجات زلزله به کمک شما می‌شتابد. اول از همه باید یک کیف راحت و ترجیحا از نوع کوله پشتی تهیه کنید که در مواقع ضروری بتوانید به راحتی آن را حمل کنید.

این کیف نجات زلزله باید نه آن چنان کوچک باشد که نتوانید تمامی‌ لوازم ضروری خود را در آن جای دهید و نه آن چنان بزرگ که حمل آن در شرایط بحرانی برایتان دشوار باشد. بهتر است یک کیف راحت با سایز متوسط انتخاب کنید که جیب‌های متعددی برای جای دادن لوازم مورد نیاز شما و خانواده‌تان را داشته باشد.

آب

اولین مورد ضروری برای شما و دیگر افراد خانواده تان با توجه به مسدود شدن مسیرها و بسته بودن مغازه‌ها آب است. بهتر است آب شرب مورد نیاز دو تا سه روز آینده خود را در این کیف قرار دهید. البته توجه داشته باشید که آب مورد نیاز هر فرد در یک شبانه روز به طور متوسط دو لیتر است. با این تفاسیر بهتر است از قوطی‌های آب معدنی موجود در بازار که به صورت بسته بندی شده در اختیارتان قرار می‌گیرند استفاده کنید.

غذا

مورد بعدی تهیه غذای مورد نیاز شما و خانواده تان است. این مورد را نیز می‌توانید با استفاده از کنسروهای مختلفی که در بازار موجودند حل کنید. به علاوه مقداری شکلات بسته بندی شده بیسکویت‌ها و غذاهای خشک دیگر نیز می‌توانند در این شرایط برای شما موثر واقع شوند. از دیگر اقلامی‌ که می‌توانید در این ساک قرار دهید مقداری نان خشک است که احتمالا مفید خواهد بود. فقط توجه داشته باشید که غذاهایی که آماده می‌کنید تا چند ماه آینده تاریخ مصرف داشته باشند. در ضمن سعی کنید هر از گاهی تاریخ مصرف این اقلام را چک کنید و در صورت نیاز آن‌ها را با مواد جدید جایگزین کنید.

فراموش نکنید که اقلام خوراکی مورد نیاز هر فرد با دیگری متفاوت است. به عنوان مثال اگر شما کودک شیر خواره دارید باید در کنار اقلام خوراکی خود شیر خشک و شیشه شیر و دیگر اقلام ضروری مورد نیاز کودک خود را تامین کنید. پس سعی کنید این کیف را بنا بر احتیاجات ضروری خود بچینید.

دارو و جعبه کمک های اولیه

نکته بعدی که باید در مورد این کیف نجات زلزله مورد توجه قرار دهید تهیه لوازم امداد مورد نیاز و ضروری از جمله کمی‌باند، ماده ضدعفونی کننده زخم یا بتادین، الکل، چسب زخم، پماد ضد سوختگی، گاز استریل و … است. برای این منظور هم می‌توانید از جعبه‌های امداد آماده ای که در انواع و اقسام مختلف و در سایزهای کوچک در بازار موجودند استفاده کنید. به علاوه مقداری داروی مسکن و آنتی بیوتیک هم می‌تواند در این شرایط کمک کند. البته توجه داشته باشید که اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان از داروی ضروری خاصی استفاده می‌کنید آن را هم از قلم نیاندازید.

دیگر لوازم ضروری

در انتها مقداری لباس گرم و پتو، کبریت یا فندک، یک چراغ قوه و لوازم بهداشتی مورد نیاز از جمله دستمال‌های مرطوب و … را نیز فراموش نکنید و اگر مقدر بود مقداری وجه نقد و یک کپی از مدارک مهم و شخصی افراد خانواده نیز در آن قرار دهید.

امیدوارم هیچ وقت دیگر شاهد شرایط بحرانی این چنینی برای هیچ یک از خانواده های هم وطنان عزیزمان و دیگر افراد در نقاط مختلف دنیا نباشیم. اما از قدیم گفته اند احتیاط شرط عقل است. بد نیست همیشه خودمان را برای بدترین شرایط آماده کنیم.

درباره آوا رفیع‌ زاده

بر خلاف تصور عامه مردم مهندسان معمار فقط با آهن و خاک و آب در ارتباط نیستند. من یک معمار خانه دار هستم. در کنار وظایف کاری و به قول همه تیرآهن و سنگ و ستون، عاشق آشپزی و مسافرت و آشنایی با غذاها و فرهنگ و رسوم مختلف دیگر کشورها هستم و دوست دارم این تجربه های قشنگ رو با همه قسمت کنم. امیدوارم شما هم مثل من لذت ببرید.