خانه / ورود غیر حرفه‌ای‌ها ممنوع / چرا پیتزاها نام‌های مختلفی دارند؟
منشا پیتزا

چرا پیتزاها نام‌های مختلفی دارند؟

منشا پیتزا و چگونگی پیدایش آن به کشور ایتالیا بازمی‌گردد. اندکی پس از کشف دستور تهیه پیتزا در ایتالیا شاهد گسترش روزافزون این غذای خوشمزه در جای جای دنیا بوده‌ایم. درواقع در طول مدتی کوتاه علاقه افراد به پیتزا به قدری زیاد شد که شاهد پیدایش انواع مختلف پیتزا توسط افراد گوناگون در سراسر دنیا بودیم. به گونه‌ای که شاید امروزه بسیاری از افراد قادر به شمردن انواع متنوع این غذای خوشمزه نباشند. اگر شما نیز به تازگی درصدد راه‌اندازی نخستین پیتزافروشی خود هستید و یا می‌خواهید آن را به منوی غذایی رستوران خود بیافزایید، شاید انتخاب نوع پیتزا در ابتدا کمی دشوار به نظر برسد.

اما نگران نباشید در این مطلب منشا پیتزا و همچنین مواد مورد نیاز در تهیه انواع مختلف آن‌ به تفکیک برای شما جمع‌آوری شده است. در ادامه این مطلب از مجله فیدیلیو در بخش ورود غیرحرفه‌ای‌ها ممنوع همراه ما باشید تا با انواع پیتزاهای خوشمزه از مشتریان خود پذیرایی کنید.

منشا پیتزا ناپولی

منشا پیتزا ناپولی

نخستین پیتزایی که در جهان ابداع شد پیتزای ناپولی بود که پیشینه آن به قرن ۱۸ در شهر ناپل در جنوب ایتالیا بازمی‌گردد. در آن سال‌ها شهروندان فقیر این شهر ساحلی از غذاهای ارزان و با دستور تهیه ساده و سریع استفاده می‌کردند. اما خوشبختانه کمی بعد پیتزای ناپولی که حاوی گوجه‌فرنگی، پنیر، روغن و سیر بود کشف شد و در مدتی کوتاه رواج گسترده‌ای پیدا کرد. از آن پس شهروندان ناپل علاقه وافری به پیتزا پیدا کردند و در مدتی کوتاه آوازه آن در جای جای دنیا پیچید.

 • انواع مختلف پیتزای ناپولی

امروزه سه نوع مختلف از پیتزای ناپولی در جهان وجود دارد که در ادامه معرفی می‌شوند.

 1. پیتزای مارینارا حاوی گوجه‌فرنگی، سیر، آویشن و روغن زیتون خالص است.
 2. پیتزا مارگاریتا از ترکیب گوجه‌فرنگی، ورقه‌های پنیر موزارلا، ریحان و روغن زیتون خالص تهیه می‌شود.
 3. پیتزا مارگاریتای ویژه حاوی گوجه فرنگی، پنیر موزارلای کامپانیایی( منطقه‌ای در جنوب ایتالیا که مرکز آن ناپل است)، ریحان و روغن زیتون خالص فراوان است.
 • محتویات سنتی پیتزای ناپولی

از آن‌جا که پیتزا ناپولی نازک‌تر از سایر مدل‌ها است استفاده از محتویات زیاد در آن رواج ندارد. در واقع پیتزای ناپولی به قدری نازک است که اغلب توسط کارد و چنگال مصرف می‌شود. موادی که در این پیتزا به طور معمول استفاده می‌شوند عبارتند از: پنیر موزارلای تازه، گوجه‌فرنگی، برگ‌های ریحان، آویشن و روغن زیتون.

 • راهنمایی برای طبخ

به گفته بسیاری افراد پیتزای ناپولی اصل را باید بر روی هیزم و با گرمای ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ درجه فارنهایت مانند زمان‌های گذشته و اصل پیدایش آن تهیه کرد. تهیه پیتزای ناپولی با این دمای بالا تنها ۷۰ الی ۹۰ ثانیه زمان می‌برد.

منشا پیتزا شیکاگو

منشا پیتزا شیکاگو

پیتزای شیکاگو به نوعی پیتزای ضخیم گفته می‌شود که نام آن از شهری که در آن به وجود آمده است برگرفته شده است. در اوایل قرن ۱۹ مهاجران ایتالیایی درصدد تهیه نوعی پیتزای شبیه ناپولی که قبلا می‌شناختند برآمدند. اما به جای تهیه پیتزایی نازک، تهیه نوع ضخیم آن را در سر می‌پروراندند. آیک ساول نخستین فردی بود که پیتزای شیکاگو را با ضخامتی بیشتر و لبه‌های برآمده تهیه کرد. در پیتزای شیکاگو از ورقه‌های پنیر موزارلا و گوشت، سبزیجات و گوجه‌فرنگی‌های خرد شده استفاده شد. پیدایش پیتزای شیکاگو منشا پیدایش پیتزاهای معروف امروزی در سراسر جهان شد.

 • محتویات سنتی در پیتزای شیکاگوی اصل

برخلاف انواع دیگر پیتزا، مواد موجود در پیتزای شیکاگو مستقیما بر روی آن دیده نمی‌شوند بلکه در زیر لایه‌ای از سس گوجه‌فرنگی قرار دارند. مواد مورد نیاز در این نوع پیتزا به طور معمول عبارتند از: گوشت چرخ‌کرده، سوسیس، پپرونی، پیاز، قارچ و فلفل دلمه‌ای سبز رنگ. البته در بسیاری از مناطق نیز بر روی سس گوجه لایه‌ای از پنیر پارمزان استفاده می‌کنند.

 • راهنمایی در خصوص طبخ

برای این که پیتزای شیکاگو به سادگی از ظرف جدا شود قبل از طبخ ظرف آن را با مقداری روغن زیتون آغشته می‌کنند. به علاوه آغشته کردن ظرف به روغن سبب برشته شدن بیشتر نان پیتزا می‌شود. از آن‌جا که این نوع پیتزا مقداری ضخیم‌تر و دارای مواد بیشتری از ناپولی است زمان طبخ آن کمی بیشتر و در حدود ۳۰ تا ۳۵ دقیقه است.

منشا پیتزا نیویورکی

منشا پیتزا نیویورکی

با وجودی که پیتزای نیویورکی مطابق پیتزای اصل ایتالیایی تهیه نمی‌شود اما در ایالات متحده آمریکا طرفداران بسیاری دارد. پیتزای ناپولی و نیویورکی وجوه مشترک بسیاری دارند اما از تفاوت‌های آشکاری نیز برخوردارند. به باور بسیاری از افراد مینرال‌های موجود در آب خاصی که برای تهیه خمیر این پیتزا استفاده می‌شوند سبب متفاوت بودن آن می‌شوند. در هر صورت پیتزای نیویورکی نیز مانند ناپولی نازک تهیه می‌شود اما ضخامت آن به اندازه‌ای است که به راحتی می‌توان یک اسلایس از آن را بر روی هم تا کرد.

این امر سبب ساده‌تر شدن مصرف آن بدون استفاده از کارد و چنگال می‌شود که یکی از ضروریات در سبک زندگی باشتاب نیویورکی است.

 • محتویات سنتی مورد استفاده در پیتزای نیویورکی

برخلاف پیتزاهای نازک ناپولی، در پیتزای نیویورکی می‌توان از مواد مختلفی از پپرونی و سوسیس گرفته تا قارچ و ماهی استفاده کرد. البته با وجودی که استفاده از مواد مختلف در این نوع پیتزا معمول است اما استفاده از موادی از جمله آویشن، فلفل قرمز، پنیر پارمزان و پودرسیر در آن بسیار متداول‌تر است.

 • راهنمایی در خصوص طبخ

بسیاری از افراد بر این باورند که پیتزای نیویورکی نیز مانند ناپولی بهتر است بر روی هیزم درست شود. اما امروزه بسیاری از افراد برای تهیه این نوع پیتزا از فر استفاده می‌کنند.

منشا پیتزا سیسیلی

منشا پیتزا سیسیلی

پیتزای سیسیلی شباهت فراوانی به سبک شیکاگو دارد اما در عین حال از تفاوت‌هایی با نوع شیکاگویی نیز برخوردار است. البته نوع رایج آن نیز دقیقا همان پیتزایی که در سیسیل طبخ می‌شود نیست. پس این پیتزای عجیب و غریب چه نوع پیتزایی است؟ در واقع مهم نیست که این پیتزای ضخیم گرد را در چه کشوری مصرف می‌کنید. اما همیشه آن را با محتوایی اسفنجی‌تر از سایر انواع پیتزا مشاهده خواهید کرد.

پیتزای سیسیلی به طور معمول با لایه‌ای سس گوجه، پیاز، ادویه‌جات و ماهی پر می‌شود و سپس با نان سوخاری پوشانده می‌شود. این نوع پیتزا بیشتر در مناسبت‌های خاص از جمله کریسمس و شب سال نو در سیسیل سرو می‌شود. اما در آمریکا پیتزای سیسیلی با محتویات متفاوتی از جمله ترکیب سس گوجه و نیر موزارلا تهیه می‌شود و در تمام طول سال نیز در رستوران‌ها یافت می‌شود.

 • محتویات سنتی پیتزای سیسیلی

همان‌گونه که در بالا ذکر شد پیتزای سیسیلی اصیل با محتویات فراوان پر نمی‌شود. اما در واقع ضخامت خمیر متناسب با محتویات مورد علاقه افراد سنجیده می‌شود.

 • راهنمایی برای طبخ

برای تهیه طعم اصیل پیتزای سیسیلی ظرف مورد نظر خود را با لایه‌ای روغن زیتون آغشته کنید. به علاوه دمای فر مشخص کننده زمان طبخ مورد نیاز این نوع پیتزا است. به عنوان مثال اگر دمای فر را تا ۴۲۵ درجه فارنهایت تنظیم کرده‌اید در حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان برای طبخ آن نیاز خواهید داشت.

منشا پیتزا یونانی

منشا پیتزا یونانی

این نوع پیتزا بر خلاف نامش هیچ ارتباطی با محتویات غذاهای یونانی ندارد و در یونان نیز تهیه نشده است. در حقیقت پیتزا بر خلاف زادگاه نزدیکش به کشورهای مدیترانه‌ای در این مناطق رواج زیادی ندارد. پیتزای یونانی توسط مهاجران یونانی که به آمریکا مهاجرت کرده بودند ابداع شده است. این نوع پیتزا به جای تبعیت از پیتزاهای نیویورکی و شیکاگویی دارای قوانین مخصوص به خود است. پیتزای یونانی بسیار پف دارتر و نرم‌تر از پیتزاهای دیگر تهیه می‌شود.

همچنین در تهیه این نوع پیتزا از نوعی رب گوجه قوی استفاده می‌شود که عطر و بوی فراوانی دارد و روی آن لایه‌ای از ترکیب پنیرهای موزالا و چدار استفاده می‌شود.

 • محتویات سنتی پیتزای یونانی

از آن‌جا که در محتویات این پیتزا به غیر از موزارلا و پنیر چدار از مواد سنتی استفاده نمی‌شوند در انتخاب محتویات موجود در آن آزادی عمل زیادی در اختیار دارید. البته لازم به ذکر است ضخامت این نوع پیتزا با توجه به حجم محتویات آن انتخاب می‌شود. اما اگر می‌خواهید محتویات این پیتزا به وضوح گویای ارتباط با نامش باشد از مقداری پنیر فتا، زیتون سیاه و پیاز قرمز در آن استفاده کنید.

 • راهنمایی برای طبخ

برای طبخ یک پیتزای پف‌دار با پوسته نرم یونانی به طور معمول از طروف گردی که به وفور آغشته به روغن زیتون هستند استفاده می‌شود. به علاوه استفاده از روغن زیتون فراوان در کف ظرف سبب تردشدن خمیر زیر پیتزا نیز می‌شود.

منشا پیتزا کالیفرنیا

منشا پیتزا کالیفرنیا

شهرت پیتزای کالیفرنیایی در محتویات غیرمعمول آن است. منشا پیدایش این نوع پیتزا به سال‌های اواخر دهه ۷۰ میلادی برمی‌گردد. در این زمان سرآشپز معروفی به نام ادلادو در یک رستوران کلاسیک ایتالیایی به نام پرگو شروع به ابداع پیتزاهای جدیدی کرد. در یکی از این تجربیات جدید به طور اتفاقی یکی از پیتزاهای تهیه شده توسط اد که حاوی خردل، ریکوتا، فلفل قرمز و پاته بود برای وولف گنگ پوک سرو شد و او را حسابی تحت تاثیر قرار داد. به گونه‌ای که از اد برای سمت سرآشپز رستوران خود دعوت به عمل آورد.

در این‌جا بود که اد با حدود ۲۵۰ دستور تهیه پیتزای منحصر به فرد خود وارد عمل شد و منوی رستوران‌های زنجیره‌ای معروف آشپزخانه پیتزای کالیفرنیایی را شکل داد.

 • محتویات سنتی پیتزای کالیفرنیایی

وقتی صحبت از پیتزای کالیفرنیایی به میان بیاید پای هیچ محتویات سنتی در میان نیست. این فقدان محتویات سنتی دست شما را در خلاقیت باز می‌گذارد. به علاوه شما می‌توانید از هر دو نوع سس گوجه یا آلفردو نیز در تهیه این پیتزا استفاده کنید.

 • راهنمایی برای طبخ

انتخاب نوع ضخامت پیتزا تعیین کننده زمان طبخ این نوع پیتزا است.

منشا پیتزا گوجه‌فرنگی

منشا پیتزا گوجه‌فرنگی

پیتزای گوجه فرنگی یا پای گوجه‌فرنگی از پیتزای سیسیلی سرمنشا دارد. این نوع پیتزا نوعی پیتزای ضخیم و گرد است که حاوی  مقدار فراوانی گوجه‌های شیرین و خوشمزه است. اگر برای چشیدن طعم این غذای خوشمزه به فیلادلفیا سفر کنید طعم قوی سس گوجه را در آن بیشتر حس خواهید کرد. اما در مناطق دیگر این غذا می‌تواند حاوی مواد دیگری از جمله پنیر نیز باشد. اما موضوعی که این پیتزا را از پیتزاهای دیگر متمایز می‌کند این است که این نوع پیتزا با دمایی در حدود دمای اتاق سرو می‌کنند و صرف می‌شود.

 • محتویات سنتی پیتزای گوجه

پیتزای گوجه‌فرنگی سنتی حاوی ترکیب ساده‌ای از سس و نان پیتزا است که با مقدار اندکی پنیر پارمزان رنده شده بر روی سس سرو می‌شود. اما در بسیاری مناطق نیز آن را با اندکی گوشت چرخ‌کرده، سوسیس و لایه‌هایی از موزارلا تهیه می‌کنند.

 • راهنمایی‌ برای طبخ

زمانی که خمیر پیتزا را برای پخته شدن به داخل فر منتقل می‌کنید، برای جلوگیری از خشک شدن آن می‌توانید اندکی آب و سس گوجه به آن اضافه کنید. البته پس از طبخ کامل آن نیز می‌توانید با افزودن مقداری سس گوجه دوباره آن را به مدت ۱۵ دقیقه در داخل فر با دمای ۵۵۰ درجه فارنهایت قرار دهید.

تاکنون انواع مختلف پیتزاها را با محتویات آن‌ها به خوبی شناختید. درحالی که محتویات سنتی پیتزاها از جمله پپرونی و سبزیجات عمده مشتریان علاقمند به پیتزاهای اصیل را به رستوران شما جذب می‌کنند، پیتزاهای خاص مانند پیتزای چیزبرگر و بیکن می‌توانند در جذب مشتری‌های کنجکاو گرسنه به یاری شما بیایند. بنابراین در انتخاب منوی غذایی خود با تعیین نوع تجهیزات و مواد غذایی دردسترس و طیف بیشتر مشتریان خود اقدام کنید و پیتزاهای مناسب با موقعیت رستورانتان را به منو بیافزایید.

درباره آوا رفیع‌ زاده

بر خلاف تصور عامه مردم مهندسان معمار فقط با آهن و خاک و آب در ارتباط نیستند. من یک معمار خانه دار هستم. در کنار وظایف کاری و به قول همه تیرآهن و سنگ و ستون، عاشق آشپزی و مسافرت و آشنایی با غذاها و فرهنگ و رسوم مختلف دیگر کشورها هستم و دوست دارم این تجربه های قشنگ رو با همه قسمت کنم. امیدوارم شما هم مثل من لذت ببرید.

یک نظر

 1. با سلام و عرض ادب
  با اجازتون اپلیکیشن فیدیلیو توی وب سایت آی او اس یار به نشانی http://www.IOSyar.ir معرفی شد…
  امیدوارم موفق و پیروز باشید.
  با تشکر