خانه / آشپزخانه من / استفاده بهینه از فضاهای مرده آشپزخانه
استفاده از فضاهای مرده

استفاده بهینه از فضاهای مرده آشپزخانه

فضاهای مرده که در اکثر فضاهای کاربردی ساختمان ها وجود دارند همیشه هم چندان بد به نظر نمی رسند. در بسیاری مواقع این فضاهای مرده را می توان با چند تغییر ساده به فضاهایی بسیار کاربردی تبدیل کرد. از جمله فضاهای کاربردی منازل که نقش اساسی در زندگی روزمره همه ما ایفا می کنند آشپزخانه ها هستند.

نقش آشپزخانه در میان فضاهای دیگر خانه آن چنان پر رنگ است که از کوچکترین فضای آن هم نمی توان به سادگی عبور کرد. همه ما روزانه چندین ساعت از زمان خود را در آشپزخانه سپری می‌کنیم. از آن جا که آشپزخانه‌ها قلب تپنده خانه‌ها هستند فضاهای کاربردی مناسب در آن‌ها نقش حیاتی ایفا می‌کنند. اگرچه فضاهای کاربردی در آشپزخانه‌های بزرگ بسیار بیشتر به نظر می‌رسد اما با این وجود هنوز ترفندهای بسیار ساده ای وجود دارند که از آشپزخانه‌های بسیار کوچک هم فضاهای کاربردی و مناسب به وجود می‌آورند. برای آشنایی با این ترفندها در ادامه این مطلب در مجله فیدیلیو همراه ما باشید.

فضاهای مرده کنار کابینت

فضاهای مناسب کنار کابینت‌ها

در اغلب آشپزخانه‌ها دیواره‌های کابینت‌های کناری در دسترس قرار دارند و استفاده چندانی هم ندارند. اما با آویزان کردن لوازم مختلف از جمله کف گیر و ملاقه‌ها قلاب‌ها رنده‌ها و خلاصه همه وسایل آویزان کردنی آشپزخانه خود می‌توانید از همه این فضاها استفاده هوشمندانه کنید و کناره‌های کابینت‌ها را به یک فضای کاربردی تبدیل کنید.

فضاهای مرده زیر کابینت

فضاهای زیرین کابینت‌ها

برای تبدیل فضاهای مرده آشپزخانه خود نباید حتی از کوچک ترین جزئیات هم غافل شوید. همیشه قسمت‌های زیرین کابینت‌ها فضاهای مرده و بلا استفاده ای وجود دارند که جز خاک گرفتن و کثیف شدن و به زحمت انداختن شما کاربرد دیگری نخواهند داشت. اما با تبدیل این فضا به کشو یا قفسه ای کوچک هم از شر لوازم ریز و دست و پاگیر خود خلاص می‌شوید و هم انتخاب هوشمندانه ای برای استفاده از فضاهای مرده آشپزخانه خواهید داشت. به علاوه از تمیز کردن آلودگی‌ها و خاک زیر آن هم رها می‌شوید.

فضاهای مرده اطراف بازشو

فضاهای مرده اطراف بازشوها

به قفسه‌های عمیق اطراف درب آشپزخانه در عکس بالا نگاهی بیاندازید. این قفسه‌ها با طراحی هوشمندانه و عمق مناسبی که دارند بهترین محل برای قرار دادن ظروف سرو غذا، کاسه‌ها، تخته‌های گوشت و بسیاری موارد دیگر در آشپزخانه شما هستند. با انتخاب این فضاها و ایجاد قفسه‌های متناسب و کاربردی نهایت استفاده را از فضای آشپزخانه خود ببرید.

فضاهای مرده روی کابینت

استفاده از فضای بالای کابینت‌ها

اگر کابینت‌های آشپزخانه شما تا زیر سقف ادامه دار نیستند می‌توانید از فضای روی آن‌ها هم استفاده کنید. فقط کافیست با انتخاب لوازم مناسب و چیدمان هنرمندانه از شلوغی فضا جلوگیری کنید. حالا مقدار زیادی فضای اضافه در اختیار دارید.

فضاهای مرده دیوارها

هر چه را می‌توانید از دیوارها آویزان کنید

با نگاهی اجمالی به داخل کابینت‌ها و قفسه‌های آشپزخانه خود به راحتی در می‌یابید که چه قدر لوازم آویزان کردنی مختلف دارید که می‌توانید در فضای دیوارهای آشپزخانه قرار دهید. با انتخاب هوشمندانه و چیدمان دیوارهای آشپزخانه به راحتی می‌توانید تمام لوازم مورد نیاز خود را حتی در آشپزخانه‌های بسیار کوچک هم جا دهید.

قفسه های مناسب

لوازم را در جای صحیح قرار دهید

فراموش نکنید قرار دادن هر وسیله در جای مناسب خود به نوعی هنر محصوب می‌شود. در واقع اگر قرارگیری لوازم را متناسب با نوع فضا انتخاب کنید از هدر رفتن مقدار زیادی فضا جلوگیری می‌کنید. به عنوان مثال لازم نیست برای قفسه مخصوص ادویه یکی از کابینت‌های بلند خود را قرار دهید. با اندکی خلاقیت و صرف وقت می‌توانید قفسه ای باریک در یکی از فضاهای پرت آشپزخانه درست کنید و ادویه‌ها را در آن قرار دهید.

فضاهای مرده کنار یخچال

استفاده از فضای مرده کنار یخچال

اگر بین یخچال و دیوار چند سانت فضای اضافه دارید می‌توانید از آن هم استفاده کنید. مثلا می‌توانید نردبان کوچک آشپزخانه را در آن قرار دهید و یا از یک گلدان پایه بلند در کنار آن استفاده کنید. اگر فضای بیشتری هم دارید هنوز ایده‌های بسیاری برای پرکردن این فضا باقی مانده است. کافیست کمی‌ خلاقیت به خرج دهید و از این فضاها بهترین استفاده را ببرید.

فضاهای چند منظوره کاربردی

استفاده از فضاهای چند منظوره

بی شک یک میز ناهارخوری و یک جزیره کوچک از جمله فضاهای قشنگی هستند که در خانه رویایی همه افراد به چشم می‌خورند. اما اگر کمی‌واقع بینانه به موضوع فکر کنید و خلاقیت به خرج دهید می‌توانید استفاده‌های بهتری از فضاهای کوچک خود ببرید. مثلا هیچ دلیلی وجود ندارد که نتوانید از این فضای دلنشین برای کار کردن هم استفاده کنید.

درباره آوا رفیع‌ زاده

بر خلاف تصور عامه مردم مهندسان معمار فقط با آهن و خاک و آب در ارتباط نیستند. من یک معمار خانه دار هستم. در کنار وظایف کاری و به قول همه تیرآهن و سنگ و ستون، عاشق آشپزی و مسافرت و آشنایی با غذاها و فرهنگ و رسوم مختلف دیگر کشورها هستم و دوست دارم این تجربه های قشنگ رو با همه قسمت کنم. امیدوارم شما هم مثل من لذت ببرید.