خانه / پیشنهاد سردبیر / بهترین خورشت قیمه تهران را در کدام رستوران بخوریم؟
خورشت قیمه

بهترین خورشت قیمه تهران را در کدام رستوران بخوریم؟

این بار در نظر سنجی فیدیلیو نوبت به خورشت قیمه رسید. خورشتی که شاید خوشمزه‌ترین آن را در خانه خورده باشید. شاید بهترین آن را به دستان مادر و مادربزرگتان خورده باشید و به همین دلیل هم دلتان نخواهد در هیچ رستورانی خورشت قیمه سفارش دهید.

در کنار خورشت‌های ایرانی که نوع خانگی آن همیشه خوشمزه‌ترین هستند، خورشت قیمه و قورمه سبزی اما داستان جداگانه‌ای دارند. به این دلیل که پختن این دو نوع خورشت در اعیاد و مراسم‌های مذهبی ما رسم است و به عنوان نذری بیشترین پخت و پز را دارد، بخشی از کامنت‌ها در نظرسنجی فیدیلیو هم به این موضوع اشاره داشت.

تعدادی زیادی از افراد نوشته‌اند که قیمه‌های نذری بهترین طعم را برای آن‌ها داشته که طعی تکرار نشدنی است. اما جدا از دسپخت‌های خانگی و غذاهای نذری که به دلیل فرهنگ‌مان به آن‌ها ارادت داریم، گاهی هم بد نیست در رستوران‌ها خورشت قیمه را سفارش دهیم.

گاهی پیش می‌آید که به دلایلی از غذاهای خانگی محروم می‌شویم و دلمان برای یک خورشت قیمه با بادمجان و سیب زمینی سرخ کرده تنگ می‌شود. گاهی هم بعضی رستوران‌ها آنقدر خورشت قیمه خوشمزه‌ای دارند ک با دستپخت‌های خانگی رقابت می‌کند.

در این گزارش از مجله فیدیلیو  که حاصل نتیجه نظرسنجی فیدیلیو  است خوشمزه‌ترین خورشت قیمه‌های رستوران‌ها و کترینگ‌های تهران را معرفی می‌کنیم تا شما هم با آن آشنا شده و تجربه جدیدی از این خورشت سنتی داشته باشید. پس با بخش پیشنهادهای ویژه ما همراه باشید.

بعدی قبلی

خورشت قیمه

خورشت قیمه هتل قناری

خورشت قیمه رستوران هتل قناری در خیابان سمیه بیشترین آرا را در نظر سنجی فیدیلیو به خود اختصاص داده است. اینجا یک هتل قدیمی در مرکز شهر است که روزهای تعطیل مقابل آن برای خورشت قیمه و قورمه سبزی‌اش صف تشکیل می‌شود. باورتان می‌شود؟‌ صف برای قیمه و قورمه و نه دیزی یا کباب!

یعنی افراد زیادی هستند که برنامه‌‌ریزی روز جمعه‌شان رفتن به اینجا و تجربه کردن طعم خوب خورشت قیمه‌اش است. البته علاوه بر خورشت قیمه، قورمه سبزی و فسنجان آن هم بسیار خوشمزه و پرطرفدار است.

فضای رستوران هتل قناری آنقدر قدیمی و نوستالژیک است که خیلی‌ها را عاشق خودش کرده است. در ابتدا که وارد می‌شوید چند پله را به سمت پایین می‌روید و سپس وارد سالن می‌شوید. میز و صندلی‌های چوبی با رومیزی‌های پارچه‌ای که نماد رستوران‌های قدیمی است. در سقف بالای سرتان هم شیشه‌ای را می‌بینید که روی آن پر از علامت پرنده قناری است و جزو هویت این رستوران محسوب می‌شود.

اما بیشترین جذابیت را میزهای نزدیک به پنجره دارند. پنجره‌های سرتاسری که رو به یک فضای باز و گلکاری شده قرار دارد و صرف غذا را در کنار این محیط جذاب‌تر می‌کند. در مجموع فضای رستوران هتل قناری بسیار صمیمی و خانوادگی است و در کنار غذاهای خوشمزه‌اش می‌تواند یک انتخاب خوب باشد.

منو، آدرس و نظرات درباره رستوران هتل قناری را اینجا بخوانید

خورشت قیمه

خورشت قیمه عمو هوشنگ

این که خورشت قیمه یک قهوه‌خانه در نظرسنجی رای دوم را بیاورد و از طرف مردم توضیه شود کمی عجیب است. برای مثال اگر دیزی یک قهوه خانه پیشنهاد شود شاید منطقی‌تر به نظر بیاید. اما انگار پختن قیمه تخصص عمو هوشنگ است و او این تخصص را در قهوه‌خانه‌اش به کار گرفته است.

قهوه‌خانه‌ای که فقط برای صبحانه املت و نیمرو دارد، برای ناهار دیزی و قیمه و بعد از آن هم با قلیان از مشتری‌ها استقبال می‌کند. بنابراین اینجا نه مانند رستوران منو متنوعی دارد و نه مانند قهوه‌خانه فقط دیزی و املت دارد. البته املت عمو هوشنگ قبلا هم در نظر سنجی‌ها رتبه گرفته بود که اینجا می‌توانید درباره آن بو سایر پاتوق‌های املت خوری بیشتر بدانید.

اگر برایتان عجیب نیست و دوست دارید دستپخت عمو هوشنگ را مزه کنید باید سر ظهر به نیاوران رفته و البته کمی هم انتظار بکشید تا جایی برای نشستن پیدا کنید.

البته زمانی که به عمو هوشنگ می‌روید اتفاق‌های تعجب برانگیز دیگری هم منتظرتان است. مثلا این که اینجا یک مغازه بسیار قدیمی با دیوارهای کاشی شده و قلیان‌هایی به صف شده است. یک قهوه‌خانه تمام عیار که وقتی به آن پا می‌گذارید به چندین سال قبل سفر می‌کنید. صاحب آن هم که از همان روزهای اول پای کار ایستاده و حالا جزو هویت آن محسوب می‌شود. مردی که حالا پیر و سالخورده شده اما با موهای سفید و چهره مهربانش دوستداران زیادی دارد که فقط برای معاشرت با او به این قهوه خانه می‌آیند.

اگر بخواهیم از قیمه‌های عموهوشنگ بگیم هم باید به خوشرنگ و لعاب بودن آن علاوه بر خوشزگیش و همینطور سیب زمینی‌هایی که آماده نیستند و مثل سیب زمینی‌های خانگی نامنظم برش داده شده و سرخ شده اند.

منو، آدرس و نظرات درباره قهوه خانه عمو هوشنگ را اینجا بخوانید

خورشت قیمه

خورشت قیمه هانی پارسه

هانی پارسه از رستوران‌هایی است که در تهیه خورشت‌های ایرانی صاحب سبک است. خورشت‌های هانی، هم در شعبه‌هایی که رستوران است و هم در شعبه‌هایی که برای بیرون بر است جزو پرطرفدارترین آیتم‌های منو است و کیفیت آن آنقدر بالا است که حتی به صورت کنسرو به خارج از ایران صادرات می‌شود.

هانی یک رستوران زنجیره‌ای است که علاوه بر رستوران سلف سرویس در خیابان مطهری، چند شعبه دیگر در میدان قیام و بازار مبل و … دارد. بعضی از شعبه‌های آن هم فقط برای سفارش بیرون بر است و جای نشستن ندارد. خورشت قیمه هانی در نظرسنجی فیدیلیو رتبه سوم را آورده است اما اینجا خورشت‌های جذاب دیگری هم دارد که متناسب با هر فصل عوض می‌شود مثل خورشت آلو اسفناج.

هانی معروف شدن خود را از رستورن سلف سرویسی که در خیابان مطهری از سال‌ها قبل تاسیس شده است به دست آورد. هنوز هم این رستوران برای یک غذای ایرانی و خوشمزه جزو انتخاب‌های اصلی خانواده‌ها است. خصوصا این که فضای خانوادگی دارد و در مجموع انتخاب مناسبی محسوب می‌شود.

منو، آدرس و نظرات درباره رستوران هانی را اینجا بخوانید

خورشت قیمه

خورشت قیمه روحی

روحی یک رستوران ایرانی جدید است که سبک قدیمی را وارد منو و دکوراسیون خود کرده و از همین راه هم معروف شده است. در روحی از طرف‌هایی که جنس آن روحی است استفاده می‌شود و به همین دلیل هم این نام را روی رستوران‌شان گذاشته اند.

روحی سعی کرده است منو قدیمی ایرانی را احیا کند و به همین دلیل علاوه بر غذاهای ایرانی رایج در منو رستوران‌های دیگر، غذاهایی مثل دمپختک با نیمرو وکباب تابه‌ای هم در منو آن دیده می‌شود.

خورشت قیمه روحی که آن را در یک قابلمه یکفره از جنس روحی سرو می‌کند هم یکی از آیتم‌های پرطرفدار این رستوران است. آنقدر خوشمزه که حتی آن را روی ته دیگ می‌ریزند و به عنوان پیش غذا در کنار دیگر غذاها سرو می‌کنند.

بنابراین اگر در سفارش اصلی‌تان هم نباشد می‌توانید طعم آن را همراه با کمی ته دیگ بچشید. بخشی از خوشمزگی خورشت قیمه روحی به دلیل عطر زعفران و مواد با کیفیتی است که استفاده می‌کنند و بخشی از آن هم نه فقط برای این غذا بلکه برای همه غذاهای این رستوران، فضای خوبی است که باعث می‌شود به قول معروف “غذا به ما بچسبد” .

قبلا در مورد روحی یک گزارش نوشته بودیم که اینجا می‌توانید آن را بخوانید.

منو، آدرس و نظرات درباره رستوران روحی را اینجا بخوانید

خورشت قیمه

خورشت قیمه گل رضاییه

گل رضاییه یک کافه بسیار قدیمی در یک خیابان قدیمی است. خیابان سی تیر که با قرار داشتن موزه ملی و وزارت امور خارجه و چند موزه دیگر در آن  یکی از مهمترین خیابان‌های تهران است. کافه گل رضاییه که از قبل از انقلاب در این خیابان وجود داشته و مثل کافه نادری جزو اولین کافه‌های تهران است، آدم‌های مشهور زیادی را تاکنون به خود دیده و پاتوق نویسنده‌های سال‌های قبل از انقلاب بوده است.اینجا می‌توانید گزارشی را که پیش از این برای کافه گل رضاییه نوشته بودیم بخوانید.

علاوه بر رفت و آمد افراد معروف، این کافه، به دلیل فضای خاصی که دارد و همینطور غذاهای ویژه‌اش امروز مورد توجه نسل جدید قرار گرفته است. به اندازه‌ای که روزهای تعطیل بسیار شلوغ می‌شود و ساعتی را برای خالی شدن میز باید منتظر باشید.

درباره کافه گل رضاییه داستان‌های شنیدنی زیادی وجود دارد اما اگر بخواهیم از خورشت قیمه آن بگوییم علاوه بر این که یادآور دستپخت خانگی است، سرو آن در ظروف چینی گل سرخی قدیمی هم به لذت خوردنش می‌افزاید و مشتری‌ها را غرق در خاطره می‌کند.البته در گل رضاییه قهوه ترک و کتلت روسی و چند آیتم پرطرفدار دیگر هم وجود دارد. اما همانطور که کاربران فیدیلیو نظر داده‌اند، خورشت قیمه آن یکی از خوشمزه‌ترین خورشت قیمه‌های تهران است.

منو، آدرس و نظرات درباره گل رضاییه را اینجا بخوانید

خورشت قیمه

کترینگ قیمه قورمه

اینجا یک تهیه غذای تازه تاسیس در محدوده میدان هفت تیر است که با یک ویژگی خاص کار خود را شروع کرده تا بیشتر از هر رستوران دیگری مورد توجه قرار بگیرد و بتواند در میدان رقابت حرفی برای گفتن داشته باشد.

این ویژگی در ظاهر و بسته بندی غذاهاست. کترینگ قیمه قورمه غذاهای شما را در قابلمه های کوچک از جنس روحی می‌ریزد و بعد از آن با یک بقچه گلدار برایتان بسته بندی می‌کند. بنابراین هیچ ظرف و بسته بندی مقوایی به دست شما نمی‌رسد بلکه یک بقچه غذا را از پیک تحویل می‌گیرید.

جدا از این ویژگی ظاهری، کترینگ قیمه قورمه از مواد اولیه درجه یک و برنج ایرانی استفاده می‌کند و به همین دلیل هم غذاهای آن خوشمزه است. همینطور هر سفارش را با ته چین همراه می‌کند که بر خوشمزگی غذاهایش اضافه کرده باشد.

علاوه بر این در نوشیدنی و پیش غذا هم با ارایه شربت‌های دست ساز زعفرانی سعی در ارایه خوراکی‌های سالم دارند. شعاری که این کترینگ برای غذاهایش در نظرگرفته “مزه قدیم‌ها رو میده” است و با توجه به اینکه مدت کمی از افتتاح آن می‌گذرد و توانسته جای خود را به خوبی در بین مردم باز کند می‌توان گفت که در تحقق این شعار موفق بوده است.

منو، آدرس و نظرات درباره کترینگ قیمه قورمه را اینجا بخوانید

خورشت قیمه

غذای ایرانی علا

تهیه غذای علا از معدود آشپرخانه‌های تهران است که توسط یک تیم حرفه‌ای و با رعایت استانداردهای جهانی تاسیس شده است. تمام تجهیزات این آشپزخانه حرفه‌ای و مطابق با تجهیزات روز دنیا است. پرسنل آن آموزش دیده و متخصص هستند و به همین دلیل هم اعتبار بالایی در بین کترینگ‌های تهران دارد.

غذاهای علا یکی از با کیفیت ترین غذاهایی است که می‌توانید بخورید و خیالتان از جهت مواد مصرفی راحت باشد. وقتی هم یک غذایی از مواد درجه یک تهیه شده باشد و به دست آشپزهای متخصص پخته شده باشد، خوشمزه شدن آن دور از ذهن نیست.

غذای علا شعبه‌های زیادی در مناطق مختلف تهران دارد اما فقط به صورت بیرون بر و ارسال غذا فعالیت می‌کند و محلی برای نشستن ندارد. شاید قیمت غذاهای این کترینگ کمی بالاتر از دیگر تهیه غذاها باشد اما از آنجایی که هیچ ارزونی بی علت نیست، درمورد علاء هم می‌شود گفت که بالا بودن قیمت آن دلیل خودش را دارد و در نهایت با نوش جان کردن غذا متوجه دلیل این اختلاف قیمت خواهید شد.

منو، آدرس و نظرات درباره کترینگ علا را اینجا بخوانید

بعدی قبلی

[et_bloom_inline optin_id=optin_4]

درباره آوا فوشریان

من علاقه زیادی به کافه و رستوران دارم. نه صرفا بخاطر غذا و خوراکی. بلکه به دلیل دور هم بودن و اتفاق های خوبی که تو اینجور جاها برام میفته. انرژی زیادی هم برای تجربه طعم ها و مکان های جدید دارم. همه این ها در کنار عشق به نویسندگی باعث شده تا عضو تیم فیدیلیو بشم.

۲ نظرها

  1. یکی از بهترین خورش های قیمه که در طول زندگی خوراکیم خوردم چلو خورش قیمه رستوران برادران خانبابا در خیابان طیب میدان خراسان تهران هست.
    طعمش واقعا بینظیره.

  2. خورشت غلطه. خورش صحیحه